21 potravin pro zdravé cévy a srdce

5.1.2016 00:01
Zdravá výživa

Pokud je vaším cílem obnovit nebo udržet zdravé cévy a srdce, existuje celá řada potravin, které mohou přispět k pročištění tepen od nahromaděného plaku, snížit krevní tlak a zánět - hlavní viníky kardiovaskulárních nemocí.

Mnohé z těchto potravin na tomto seznamu obsahují zdravé tuky, antioxidanty a rozpustnou vlákninu, které se skvěle hodí nejen na srdce, ale také pro podporu zdravé pokožky, vlasů, produkci hormonů a vstřebávání živin. Můžete se po nich cítit lépe, mají více energie a zlepšují zdraví srdce bez použití toxických chemikálií.

1. Chřest

Jedna z nejlepších zelenin pro pročištění tepen. Chřest je plný vlákniny a minerálů, stejně jako vitamínů včetně K, B1, B2, C a E. Chřest může pomoci ke snížení krevního tlaku a k prevenci tvorby krevních sraženin. Zkuste v páře ohřátý syrový chřest pro maximální vitaminový potenciál!

2. Avokádo

Až budete příště dělat sendvič nebo salát, zvažte přidání několika plátků avokáda namísto majonézy nebo těžké zálivky. Studie ukázaly, že denní konzumace avokáda může vést ke zlepšení hladiny cholesterolu v krvi s poklesem triglyceridů a LDL kolem 22% a nárůstu HDL - “dobrý“ cholesterol-  o 11%. Nejen, že toto chutné ovoce pomůže, aby vaše krev tekla hladce, průměrné avokádo také obsahuje kolem 4 gramů bílkovin a 11 gramů vlákniny, nemluvě o impozantním seznamu vitamínů a antioxidantů.

3. Brokolice

Brokolice je další zelenina, které obsahuje vitamín K, jenž pomáhá zabránit kalcifikaci neboli kornatění tepen. Jíst vitamíny a antioxidanty nabitou brokolici  také pomáhá předejít oxidaci LDL cholesterolu, který může vést k vážným onemocněnmí srdce. Brokolice nabízí též dávku vlákniny, která pomáhá normalizovat krevní tlak a snižuje stres, který může působit nahromadění plaku v arteriích.

4. Chia semínka

Vláknina a kyselina alfa-linolenová obsažená v chia semínkách může pomoci udržet čisté tepny, regulovat krevní tlaku, snížit hladinu LDL cholesterolu, snížit triglyceridy a zvýšit HDL cholesterol.

5. Skořice
Lžíce mleté skořice denně může snížit vaše riziko srdečního onemocnění. Dokáže pracovat na snížení hladiny cholesterolu v krvi, zatímco zároveň čiští a zamezuje tvorbě plaku. Skořice je také plná antioxidantů, které dále zlepšují kardiovaskulární zdraví tím, že chrání krev před poškozením oxidací. Takže odložte nezdravý cukr a začněte užívat skořici. Zkuste toto voňavé koření v šálku čaje nebo na vrcholku kávy.

6. Kokosový olej

Pravidelná konzumace kokosového oleje - asi 2 nebo 3 polévkové lžíce denně - může pomoci snížit plak nahromaděný v tepnách tím, že pomáhá přeměnit cholesterol v krevním řečišti do formy, kterou naše tělo může použít. Vysoká koncentrace středně dlouhého řetězce triglyceridů, kyseliny laurové přítomné v kokosovém oleji je také účinná pro zlepšení koagulace krve, jakož i k provádění antioxidační funkce v krevním řečišti, což dále snižuje riziko srdečních onemocnění.

7. Káva

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, káva není špatná pro vaše zdraví. Studie prokázaly, že pití i 2 až 4 šálků kávy denně může snížit riziko srdečních onemocnění o cca 20%. Jen nezapomeňte vše užívat s mírou, včetně kofeinu. Nadměrná konzumace jakéhokoliv stimulantu má potenciál zvýšit krevní tlak a srdeční frekvenci, což může vést k některým vážným zdravotním problémům.

8. Brusinky

Brusinky jsou další na antioxidanty bohatá potravina, která může pomoci zlepšit kardiovaskulární zdraví snížením hladiny LDL a zvyšováním úrovně HDL cholesterolu.

9. Tučné ryby

Ryby bohaté na zdravé omega 3 tuky jako losos, makrela, sardinky a tuňák mohou pomoci vyčistit tepny. Snažte se jíst ryby dvakrát týdně, snížíte tím hromadění plaku a zánět, který může vést k onemocnění srdce. Také tyto ryby mohou pomoci zlepšit vaši celkovou hladinu cholesterolu - snížením hladiny triglyceridů a zvýšením HDL cholesterolu v krvi.

10. Lněné semínko

Jeden z nejlepších zdrojů kyseliny alfa-linolenové (ALA) lněné semínko je známé pro  schopnost snižovat krevní tlak a zánět, pomáhá udržet tepny bez překážek a zlepšit celkového zdraví srdce. Vychutnejte si porci 100% organického zlatého lněné semínka přidaného do lahodného smoothie.

11. Zelený čaj

Zejména na živiny bohatý Matcha zelený čaj obsahuje vysoké množství katechinů, antioxidační rostlinné fenoly, které brání vstřebávání cholesterolu během trávení. Vychutnejte si šálek nebo dva zeleného čaje každý den, zlepšíte svou hladinu lipidů a pomůžete snížit arteriální zablokování. Zelený čaj také poskytuje přirozenou podporu pro metabolismus, který vám pomůže zhubnout, což opět posílí vaše kardiovaskulární zdraví.

12. Ořechy

Syrové ořechy jsou pro srdce zdravá svačina a vynikající způsob, jak vyčistit tepny. Mandle jsou zdaleka nejlepší volbou. Obsahují mononenasycené tuky, vitamin E, vlákninu a bílkoviny. Vlašské ořechy jsou další skvělou volbou. Jsou výborným zdrojem kyseliny alfa-linolenové (ALA). Jíst porci vlašských ořechů denně může přispět ke zlepšení krevního tlaku, snížit zánět a udržet tepny bez překážek.

13. Olivový olej

Bohatý na mononenasycené kyseliny olejové - esenciální mastné kyseliny (EFA), známý pro své pozitivní účinky na hladinu cholesterolu a oxidační stres v krevním řečišti - olivový olej je považován za jeden z nejzdravějších olejů pro vaření a na dresinky. Podle nedávné studie, může použití olivového oleje snižit riziko kardiovaskulárních onemocnění až o 41%.
Pozor: Při nákupu olivového oleje se vyhněte nákupu olejů s nejnižší cenou. Levné olivové oleje jsou často smíchány s levnějšími, méně zdravými oleji nebo byly poškozeny teplem během procesu extrakce. Místo toho kupujte 100% organické panenské olivové oleje.

14. Pomerančová šťáva

Pití dvou šálků 100% pomerančové šťávy (bez přídavku cukru) každý den může pomoci zlepšit krevní tlak a snížit zánět tepen. Pomerančová šťáva je také plná antioxidační vitamínu C, který pomáhá udržet tepny čisté tím, že zabraňuje oxidačnímu poškození v krevním řečišti.

15. Kaki

Toto ovoce je plné antioxidantů a polyfenolů, které snížují LDL a triglyceridy v krevním řečišti. Kaki jsou také výborným zdrojem vlákniny, která pomáhá regulovat krevní tlak.

16. Granátové jablko

Antioxidační fytochemikálie přirozeně se vyskytující v granátovém jablku chrání oběhový systém před poškozením oxidací, které mohou způsobit plak a nebezpečné krevní sraženiny. Granátové jablko přirozeně stimuluje produkci oxidu dusnatého v krvi, což napomáhá k otevření tepen a regulaci krevního tlaku.

17. Špenát

Špenát je bohatý na vlákninu, draslík a kyselinu listovou - to vše pomáhá ke snížení krevního tlaku a udržení čistých tepen. Podle posledních studií, jen jedna porce denně na foláty bohatých zelených zelenin jako špenát  může snížit hladinu homocysteinu - známého rizikového faktoru pro kardiovaskulární onemocnění jako je ateroskleróza. Používejte špenát do salátu nebo jako součást smoothie!

18. Spirulina

Spirulina je  modro-zelená řasa, která nejen pomáhá regulovat hladinu lipidů v krvi,  ale je také kompletní bílkovinou. Na rozdíl od jiných rostlinných zdrojů bílkovin, spirulina obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které jsou potřebné v lidském těle k udržení optimálního zdraví. Spirulina je také bohatá na esenciálních mastné kyseliny, včetně kyseliny alfa-linolenové - základní omega-3 mastné kyseliny, která byla prozkoumána pro svou schopnost snižovat arteriální zánět a zlepšit kardiovaskulární zdraví. Užívejte spirulinu denně jako doplněk nebo ji vyzkoušejte ve formě prášku do rozličných receptů.

19. Kurkuma

Kurkumin, hlavní složka kurkumy, je silně protizánětlivý. Přidáním kurkumy do svého jídelníčku může výrazně snížit zánět a poškození arteriální stěny, které jsou hlavními příčinami nahromadění plaku a krevních sraženin. Kromě toho studie ukázaly, že vysoké hladiny kurkuminu v kurkumě mohou pomoci při redukci tukových depozit v tepnách až o 26%.

20. Meloun

Meloun je další ovoce, které je ideální pro vaše srdce. Jako vynikající přírodní zdroj aminokyseliny L-citrulinu, meloun může pomoci udržet tepny čisté, snížit krevní tlak a zánět. V podstatě stejným způsobem jako granátové jablko, meloun přirozeně stimuluje produkci oxidu dusnatého, což dále zlepšuje zdraví tepen a krevní tlak.

21. Celá zrna

Potraviny jako celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, hnědá rýže, quinoa, ječmen a ovesné vločky jsou již dlouho oslavovány za jejich roli při zlepšování hladiny cholesterolu v krvi, udržování čistých tepen a snižování rizika vážného srdečního onemocnění.


http://www.naturallivingideas.com/

Související články

Omega-3 mastné kyseliny mají příznivý vliv na mnoho systémů v těle

23.11.2015 00:01

Vitamín K2: Použití a výhody

18.11.2015 00:01

10 fytonutrientů proti rakovině

7.10.2015 00:01

Jídla z kuchyně, která zvyší váš sexuální apetit

1.10.2015 00:01

15 stravovacích návyků staletých

14.9.2015 00:01

Panenský olivový olej - přírodní lék na cukrovku

3.9.2015 00:01

Vlašské ořechy a kyselina alfa linolenova (ALA) chrání srdce

10.7.2015 00:01

Pycnogenol proti lupence, hemoroidům a hypertenzi

27.5.2015 00:01

Pestrá vyvážená strava snižuje riziko infarktu a mrtvice až o třetinu

26.5.2015 00:01

4 příznaky, že můžete mít ucpané cévy a jak tomu předcházet

27.4.2015 00:01

Zkuste očistu raw stravou

9.4.2015 00:01

Pouze polovina lžíce skořice denně udělá zázraky pro vaše zdraví

11.3.2015 00:01

Vitamin E může pomoci snížit krevní tlak a ochránit srdce

2.3.2015 00:01

Přírodní prostředky, které mohou pomoci při zánětu kloubů

4.2.2015 00:01

Důležitá role vlákniny

15.1.2015 00:01

57 způsobů, jak kokosový olej může prospět vašemu tělu

14.1.2015 00:01

10 potravin, které pomáhají spalovat břišní tuk

7.1.2015 00:01

Kurkuma bojuje proti rakovině slinivky

18.12.2014 00:01

Pycnogenol proti stárnutí pleti

12.12.2014 00:01

Jak zvýšit biologickou dostupnost kurkumy v těle

26.11.2014 00:01

Kurkuma - nejen koření

12.11.2014 00:01

8 nejlepších superpotravin, které dodají energii a zlepší vaší náladu

31.10.2014 00:01

Jak otevřít kokos a jeho zdravotní účinky

29.10.2014 00:01

10 potravin, které pomáhají předcházet ucpávání tepen

28.10.2014 00:01

Extrakt z olivových listů a jeho výhody pro cévy, srdce, mozek, klouby a celý organismus

15.10.2014 00:01

10 nejvýživnějších a nejzdravějších semen - Kešu oříšky

26.9.2014 00:01

Jak zařadit superpotraviny do svého jídelníčku: Spirulina

24.9.2014 00:01

Nejlepší rostlinné zdroje bílkovin a kolik bílkovin potřebujete

19.9.2014 00:01

6 bylin a koření podporujících hubnutí

4.9.2014 00:01

Životospráva může zabránit rozvoji Alzheimera

26.8.2014 00:01

Potraviny proti ledvinovým kamenům

11.8.2014 00:01

Chia Pudink

6.8.2014 00:01

Granátové jablko může brzdit růst metastatického karcinomu prsu

9.6.2014 00:01

Přírodní podpora tvorby hormonů štítné žlázy

6.3.2014 00:01

Potraviny proti vysokému krevnímu tlaku

11.2.2014 00:01

10 nejlepších potravin pro silnou a dlouhotrvající erekci

24.1.2014 00:01

Len setý pro zdraví

16.1.2014 00:01

Avokáda jako perfektní potravina

8.1.2014 00:01

Kurkuma - neuvěřitelně zázračná bylina

29.11.2013 08:31

Přírodní prostředky pro zlepšení stavu cév a podporu krevní cirkulace

20.11.2013 00:01

Kurkuma způsobuje znatelné zlepšení u pacientů s Alzheimerovou chorobou

19.11.2013 00:01

Potraviny jako léky

28.10.2013 00:01

Granátové jablko dokáže pročistit tepny

18.10.2013 00:01

Účinek kurkumy je srovnatelný s mnoha léky

10.10.2013 00:01

9 potravin, které zvyšují počet spermií

3.10.2013 00:01

Příznaky chronického zánětu v těle a přírodní prostředky pro úlevu

12.9.2013 00:01

5 nejlepších potravin pro klidný spánek

9.9.2013 00:01

Potraviny, které pomáhají při artritidě a zánětlivé bolesti

30.8.2013 00:01

Pycnogenol pro zdravý krevní oběh

14.8.2013 00:01

10 nejvýživnějších a nejzdravějších semen - Lněná semínka

29.7.2013 00:01

Kofein je nejrozšířenější psychoaktivní droga na planetě

5.7.2013 00:01

Vaříme se semínky chia

3.7.2013 00:01

5 nejlepších druhů ovoce proti stresu

10.6.2013 00:01

10 nejvýživnějších a nejzdravějších semen - Chia semínka

30.5.2013 00:01

Zdroje omega 3 mastných kyselin

15.5.2013 00:01

10 nejvíce protizánětlivých potravin

19.4.2013 00:01

Zelený čaj a červené víno mohou pomoci proti Alzheimerově chorobě

21.3.2013 00:01

Přírodní prostředky, které vám mohou zachránit život: Kurkuma

15.3.2013 00:01

10 způsobů, jak přidávat kurkumu do vašich jídel

14.2.2013 00:01

13 potravin, které působí proti bolesti a zánětům

7.1.2013 00:01

Brusinky, probiotika a vitamín C - kombinace pro zdraví

15.11.2012 00:01

Potraviny s protiplísňovým účinkem

11.10.2012 00:01

Kokosový olej působí proti zubnímu kazu

5.10.2012 00:01

Přírodní látky ředící krev

20.7.2012 00:01

Zdravé tuky v potravinových doplňcích

29.11.2011 00:01

Protirakovinné účinky zeleného čaje

16.11.2011 00:01

Koření a potraviny

20.4.2011 00:00

Krátký seznam protistresových látek ve stravě

9.9.2010 00:00

Zdravá lehká letní jídla: Luxusní guacamole

31.8.2010 00:00

Stravou proti očním vadám

25.6.2010 00:00

Spirulina a obezita

21.5.2010 00:00

Avokádo pomáhá při léčbě i zkrášluje

30.4.2010 00:00

Zelený čaj - pro snižování váhy a udržení dobrého zdraví

16.3.2010 00:00

Strava v roli spalovače tuků

8.2.2010 00:00

Ořechy a semena jako zdroj živin

3.2.2010 00:00

Látka obsažená v kari ničí zhoubné buňky

6.1.2010 00:00

Přírodní program pro snižování vysokého krevního tlaku dle Earla Mindela

16.11.2009 00:00

Protizánětlivá strava

29.10.2009 00:00

Jsou vaše návyky pití kávy vhodné?

27.8.2009 00:00

Brusinky mají preventivní vliv na zdraví

15.1.2009 00:00

Chřest pro štíhlou linii

27.5.2008 00:00

Šťáva z granátových jablek pomáhá v ložnici

31.12.2007 00:00

Omega 3 kyseliny

13.12.2007 00:00

Jak používat olivový olej v kuchyni

16.7.2007 00:00

Kyselina listová chrání před mrtvicí

8.6.2007 00:00

Káva prý chrání před některými nádory a cukrovkou

17.5.2007 00:00

Proti zánětům močových cest pomáhají brusinky

28.3.2007 00:00

Ořechy chrání srdce

21.3.2007 00:00

Devět jídel pro klidný spánek

13.3.2007 00:00

Zelený čaj

1.3.2007 00:00

Skořice má velikou sílu

19.2.2007 00:00

Spirulina - široká škála vitamínů, minerálů a živin

8.12.2006 00:00

Rybí tuk ozdravuje i zkrášluje

24.11.2006 00:00

Vlašské ořechy snižují škodlivý vliv nasycených tuků

19.10.2006 00:00

Kurkuma čelí rakovině prostaty

5.9.2006 00:00

Pomeranče, banány a kurkuma proti leukémii

9.5.2006 00:00

Skořice a máta udržuje bdělost řidičů

4.4.2006 00:00

Zdraví prospěšné omega 3 mastné kyseliny

28.2.2006 00:00

Skořice proti cukrovce 2.typu

24.2.2006 00:00

Homocysteinová teorie vzniku ischemické choroby srdeční (ICHS)

12.12.2005 00:00

Brusinky - pomoc při zánětech močových cest

5.12.2005 00:00

Složka zeleného čaje proti Alzheimerově chorobě

10.11.2005 00:00

Lněný olej pro zdravou kůži, mozek, srdce a cévy

9.11.2005 00:00

Granátová jablka proti rakovině

20.10.2005 00:00

Látky s antioxidačním efektem

8.9.2005 00:00

Čerstvě vylisovaný olivový olej proti chronické bolesti

6.9.2005 00:00

Žluť z kari koření je prý účinná proti rakovině kůže

20.7.2005 00:00

Lněný olej má blahodárné účinky

8.4.2005 00:00

Spirulina je nízkokalorická bomba

31.3.2005 00:00

Zelený čaj jako povolený dopink?

17.2.2005 00:00

Potraviny pro zdravá játra

7.2.2005 00:00

Olivový olej blokuje gen působící rakovinu

18.1.2005 00:00

Brusinky jsou účinnou zbraní proti oparům

12.11.2004 00:00

Zelený čaj snižuje krevní tlak

30.9.2004 00:00

Zelený čaj chrání trávicí trakt před nádory

23.6.2004 00:00

Zelený čaj proti leukémii

20.4.2004 00:00

Pročišťovače jater z vaší zahrádky

1.4.2004 00:00

Kurkuma jako lék

31.3.2004 00:00

Středomořská strava - balzám na srdce

12.11.2003 00:00

Rybí tuk aneb Omega-3 nenasycené mastné kyseliny

16.9.2003 00:00

Potraviny pro zdravou kůži

1.7.2003 00:00

Káva a žaludeční vředy

19.6.2003 00:00

Proti parazitům granátová jablka, česnek a cibule

11.3.2003 00:00

Strava proti zánětu močového měchýře

21.1.2003 00:00

Strava pro zdravé tlusté střevo

13.12.2002 00:00

Vliv zeleného čaje na rakovinu prsu

29.7.2002 00:00

Lněný olej - naděje pro zdraví

22.5.2002 00:00

Pomoc při studených končetinách

14.2.2002 00:00

Stravou proti depresím

23.1.2002 00:00

Celozrnné obiloviny - ideální zdroj vaší energie

26.5.2000 00:00

Vláknina a nemoci

4.1.2000 00:00

Přidat komentář

 
* *