7 tipů, jak zvýšit denní příjem vody

12.8.2010 00:00
Zdravá výživa

Říká se, že člověk by měl denně vypít asi 2,5 litru tekutin, Tento údaj je ale velmi obecný, potřebné množství tekutin se liší podle váhy, věku, počasí a fyzické námahy. Proto musíme vypít více, pokud se pohybujeme v horku, těžce fyzicky pracujeme nebo sportujeme.

„Indikátorem dostatečného zavodnění organismu může být barva moči. Správně by měla být světle žlutá, pokud je její barva tmavší, znamená to, že organismus není dostatečně zásoben tekutinami,“ radí MUDr. Jarkovský.

Příjem tekutin by měl být vyvážený a plynulý v průběhu celého dne. Pokud celé odpoledne žízníte a večer vypijete naráz láhev vody, příliš tím nezachráníte. Základem vašeho pitného režimu by měla být zejména voda.

7 tipů, jak zvýšit denní příjem vody

1.     Začněte den tím, že si hned po probuzení dáte sklenici pramenité vody s čerstvým vymačkaným citrónem. Kromě toho, že vás kyselá chuť probere, nastartujete také svůj zažívací trakt a metabolismus a hned ráno máte jednu sklenici „splněnu“.

2.     Ke každému hrnku kávy či černého čaje si dejte sklenici vody. Kofein obsažený v kávě je diuretikum, které tělo odvodňuje, proto mu dodejte vláhu sklenicí vody. 

3.     Zvolíte-li vodu s příchutí, pravděpodobně zjistíte, že pijete častěji, protože vám nápoj prostě chutná.

4.     V práci nebo ve škole si položte na stůl láhev vody a sklenici. Uvidíte, že večer bude láhev vypitá. Obzvlášť vyberete-li si svou oblíbenou příchuť.

5.     Zařaďte pití do svého denního stravovacího režimu a zvykněte si doplnit snídani, oběd, večeři i svačinky v průběhů dne sklenicí vody. Pokud si zautomatizujete spojení jídla a pití, hlad bude vaším pomocníkem. Napijete-li se před jídlem, naplníte si navíc žaludek, a sníte tak menší porci.

6.     Dopřávejte si spoustu zeleniny a ovoce, které mají vysoký obsah vody. Skvělým letním tipem jsou salátové okurky, melouny a další šťavnaté pochoutky.

7.     Dejte si k obědu nebo k večeři polévku. I ta se totiž do celkové spotřeby vody započítává.

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

voda musí být v čistém stavu, takže odpadaj různé limonády, čaje i...
Honza  |  13.8.2010 09:57

Dříve se v každé restauraci ke kávě dávala sklenička sodovky.Dnes už...
josef kodes  |  14.8.2010 13:58

Nejlepší je z vodovodu a nebo minerálka, ale to se nedá pořád. V Praze...
vlasta  |  15.8.2010 18:12

na me třeba zabira když si do práce vezmu barevnou pet flasku :D...
kika  |  23.6.2015 11:07

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *