Alergie na mléko

5.10.2000 00:00
Zdravá výživa

Výskyt přecitlivělosti, alergie, na kravské mléko se uvádí v populaci mezi 0,3-7 %. Přecitlivělost může vznikat na všechny mléčné bílkovinné složky: kasein, beta-laktalbumin, alfa-laktalbumin a bovinní sérový albumin. Nejčastějším mléčným alergenem přitom bývá beta-laktalbumin. Zahřátím se antigenní účinek mléčných frakcí snižuje.

Mléčná alergie se nejčastěji projevuje zažívacími projevy - průjmy, závratí, nevolností a nadýmáním, popřípadě i zvracením. Někdy může dojít i k celkové reakci oběhu - zčervenání, pocení. Charakteristické je, že popsané projevy se objevují vždy po požití mléka.
Alergie na mléko se může projevit i na jiných orgánech mimo zažívací trakt, například na kůži - nejčastěji ve formě kopřivky nebo v oblasti dýchacího ústrojí - rýma z přecitlivělosti či dokonce astmatické potíže.

Nemusí jít vždy o alergii přímo na bílkoviny kravského mléka, ale v mléce mohou být chemické alergeny, které se do něj dostaly s potravou krav (například silážní směsí apod.).

Při podezření na alergii na kravské mléko zkusíme nejprve změnit druh mléka. Potom zvolíme jiný druh mléčného výrobku, jako například tvarohovou pěnu, jogurt nebo zakysaný mléčný nápoj. Přidáme tablety Lactobacilus acidophilus.

Pakliže alergické projevy trvají, lze v podstatě pokládat alergii na kravské mléko za potvrzenou. Kravské mléko a mléčné výrobky vynecháme ze stravy a nahradíme je kozím nebo sójovým mlékem.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

tak. Je to móda, kdy pár pipin tenhle sráč nutí pít celou rodinu v...
Přesně  |  25.2.2014 08:39

Dobry den ma nekdo zkusenosti s lecivem z Nemceka LACTRASE 3300??Popripade s...
Ambri  |  11.9.2014 13:04

Musím říci, že mě kozí mléko chutná a je daleko zdravější než...
Jarda  |  15.5.2015 08:09

dobrý den, proč mi po požítí mléčných vyrobku bolí zada?
edita  |  28.7.2015 09:21

Moje Dcera má taky alergii na mléko...může mléčné výrobky a i mléko...
Kristýna  |  9.8.2015 11:42

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *