Antroposofický výživový systém

26.6.2000 00:00
Zdravá výživa

Zakladatelem antroposofie a jejího výživového systému byl Rudolf Steiner (1861-1925). Antroposofie je ucelený systém učení, překračující hranice světa smyslů. Výživa je považována za pomocný prostředek pro duchovní rozvoj člověka a dosažení zdraví.

Základem je vysoká kvalita potravin. Té se dosahuje za pomoci biologicko-dynamického zemědělství bez použití chemických prostředků. Kvalita výživy je určována též kosmickými silami.

Podle názoru antroposofů má každá živina svůj specifický rozdílný význam. Tak může například nadměrné množství bílkovin ve stravě omezit rozvoj vědomí. Proteiny by měli pocházet vždy především z rostlinných zdrojů. Živočišné bílkoviny nejsou zcela odmítány, ale jsou považovány za brzdu duchovního růstu.

Sacharidy jsou pokládány za výživu pro mozek. Měly by být přijímány především ve formě obilovin - rýže, pšenice, kukuřice, oves, proso, ječmen, žito, ale také ovoce a zeleniny.

Tuky jsou výživou pro nervy. Především by měly být konzumovány oleje ze semenech a esenciální nenasycené oleje. Jako roztíratelný tuk je doporučováno máslo. Kromě základních živin má pro antroposofii velký význam příjem křemíku. Křemík je důležitý pro život a je pokládán za stavební kámen forem.

Autor: mk
Podle: zahraničních zdrojů

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Výživa má spoustu významových rovin v životě člověka, domnívám se....
L.Mrázek  |  20.7.2007 08:52

Fatis úpa díky.Přesně tohle jsem potřebovala na referát z rodinky.Nikde...
Bárčaa XD  |  5.4.2008 15:14

Fatis úpa díky.Přesně tohle jsem potřebovala na referát z rodinky.Nikde...
Bárčaa XD  |  5.4.2008 15:15

Fatis úpa díky.Přesně tohle jsem potřebovala na referát z rodinky.Nikde...
Bárčaa XD  |  5.4.2008 15:19

heej úotrebuju neco o narusene rodine nikde to nenii :D
picaa  |  12.11.2008 19:53

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *