Biostrava dopomáhá k pevnějšímu zdraví

8.1.2007 00:00
Zdravá výživa

Potraviny vyráběné bez použití hnojiv či pesticidů obsahují méně škodlivých látek a více vitaminů. Výsledkem je podle rakouské studie odolnější imunitní systém u lidí, kteří jedí biopotraviny a vyšší kvalita spermií u mužů. Informovala o tom Ingrid Kieferová z vídeňského Institutu pro sociální medicínu.

Podle Kieferové vyšli ze studie zkoumající souvislost mezi koncentrací zdravých spermií s obsahem pesticidů ve stravě výrazně hůře muži, kteří jedli běžné potraviny, neboť bioprodukty vykazují v mnoha případech nižší hodnoty škodlivých látek.

Při srovnání 128 mezinárodních zkoumání od roku 1930 po dnešek byl v přírodně pěstovaných produktech vždy vyšší obsah pesticidů než v těch, které pocházely z konvenční zemědělské výroby.

Chemikálie pesticidy chrání rostliny i zvířata před rostlinnými i živočišnými škůdci.

Mají ovšem navíc jednoznačně negativní vliv na vývoj dětí, sdělil primář dětského oddělení nemocnice v dolnorakouském Sankt Pöltenu Karl Zwiauer.

Chemické prostředky k hubení plevele a živočišných škůdců, stejně jako těžké kovy, které se dostanou ve stravě do organismu, mohou trvale poškodit vývoj imunitního systému, mozek nebo játra. To začíná už u plodu v mateřském lůně a zvláště kritický je tento vliv u dětí do tří let.

Vztah mezi konzumací potravin a zdravím lidí byl popsán zatím jen zběžně, ale výsledky jsou pozitivní. Biopotraviny jsou bohatší na vitaminy A a C, minerální látky a druhotné rostlinné látky, které působí jako antioxidanty. V biomléce je zase větší podíl vícenásobně nenasycených mastných kyselin, informovala Kieferová. Biologicky vypěstovaným jablkům nebo řepě údajně dávají přednost i zvířata.

Více než polovina zkoumání zeleniny, ovoce, mléka a obilnin kromě toho ukazuje na nižší obsah škodlivých dusičnanů, pokud vzešly z ekologického zemědělství.

Prokazatelný rozdíl ale mezi oběma druhy potravin neexistuje co do podílu těžkých kovů. Jejich množství totiž závisí na všeobecném poškození životního prostředí.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Já myslím, ze ti, co nezemreli kvuli infekci, hladu ci prepracovani, tak...
Mirek  |  26.1.2007 23:17

Jsme to co jíme. Co je důležitější? Jíst v souladu s potřebami a...
Zdeněk  |  27.1.2007 11:22

Opravuji. Chtěl jsem napsat, že přesto biostravu nepokládám za zbytečnou.
Zdeněk  |  27.1.2007 11:27

Zdeňku - ale kdyz je řeč o biostravě, tak není řeč vůbec o tom, že...
Hanka  |  27.1.2007 12:26

JAKÁ BIOPOTRAVA ONA EXZISTUJE?? LIDI!!!!! LIDI PROBUDTE SE. JE POUZE JEDNA...
RE  |  29.10.2015 10:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *