Borůvky téměř proti všem zdravotním neduhům

31.8.2004 00:00
Zdravá výživa

Pterostilben, složka obsažená v borůvkách, dokáže mimo jiné snižovat hladinu cholesterolu. Informovali o tom podle agentury Reuters vědci z Americké chemické společnosti ve Filadelfii.

A to není vše. Antioxidant pterostilben navíc pomáhá regulovat množství cukru v krvi a je tak účinný v boji proti cukrovce 2. typu.

Tato zjištění jen rozšiřují seznam důvodů, proč jíst ovoce, a zvláště borůvky, které obsahují mnoho antioxidantů. To jsou molekuly zabraňující poškozování buněk a DNA, čímž působí proti rozvoji rakoviny, srdečních onemocnění, cukrovky a možná i degenerace mozku.

"Jsme vzrušeni zjištěním, že borůvky, které jsou i tak známé vysokým obsahem zdravých složek, mohou být rovněž účinnou zbraní v boji proti obezitě a srdečním chorobám, které jsou hlavními příčinami úmrtí v USA" říká Agnes Rimandová ze zemědělského úřadu v Oxfordu v americkém státě Mississippi.

Vědecký tým kolem Rimandové už dříve našel pterostilben ve vinné révě. Je podobný známějšímu antioxidantu resveratrolu. Nyní vědci sledovali účinky pterostilbenu a jiných látek obsažených v borůvkách na buňky myší. Pterostilben nejlépe aktivoval receptor PPAR-alfa, tedy protein snižující hladinu cholesterolu a jiných krevních tuků.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Musí to být pouze čerstvé borůvky? Jak je to s borůvkami mraženými...
Milka  |  31.8.2004 08:42

Zpracováním se vždy část uúčinných látek ztrácí - mražení je...
Katka  |  1.9.2004 16:19

I já bych to tak viděl, jako Katka... jes
vrána  |  1.9.2004 21:55

Ve které části borůvek je pterostilben uložený?
Markéta  |  1.4.2007 10:48

Natrhám vám čerstvé borůvky. Cena 55Kč/litr. Pouze v regionu...
MiK  |  2.8.2011 11:46

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *