Brainfood - potrava pro mozek

12.11.2008 00:00
Zdravá výživa

Pod slůvkem "brainfood" si představíme všechny potraviny, které nám pomá vat lepších duševních výkonů, jako je schopnost koncentrace a zapamatování (dc a obsahují látky, jež chrání mozek.

Dnes již víme, že správný výběr stravy má takový vliv na funkci mozkových chom se nacházeli v dobré duševní pohodě. Rozdíl nespočívá jen v samotné str v tom, v jakém čase jíme.

Lidé vždy hledali ty správné potraviny, který by zvýšily jejich výkonnost. Jedli chy, protože obsahují cenné látky. Studenti často konzumují ořechy a sušené ovoce pro ně "duševní potravou". Vločkovou kaši dostávají především děti, protože pí chytřejší. Jedná se přitom jen o pohádky, nebo opravdu můžeme volbou správn; přispět k lepším výkonům a zároveň chránit mozek?

Existuje celá řada potravinových složek, které mají prokazatelný vliv na nai činnost. Mnoho potravin obsahuje velké množství speciálních látek, které neje mozkovou činnost, ale zároveň působí jako ochranná látka. Můžeme je nazýv; výrazem "brainfood" - potravou pro mozek.

Ovesné vločky
Ovesné vločky jsou typickou obilninou, která posiluje mozkovou a nervovou bohaté na vitamin B, hořčík a cholin, ale také obsahují celou řadu esenciálních a: např. tyroxin, který je životabudič těla a je základem pro tvorbu dopaminu. V příznivě na duševní i tělesnou výkonnost a snižují stres.

Ořechy
Ořechy jsou z důvodu obsahu velkého množství nenasycených mastných k minu E obzvlášť důležité pro mozek. Současně obsahují velké množství vitar působí jako "životabudič". Zvyšují pozornost a schopnost učení, posilují pam funkce. Lískové ořechy, mandle a vlašské ořechy obsahují také kyselinu listovou. I hují velké množství vitaminu E. Vlašské ořechy mají nejvyšší podíl nenasycený kyselin. Ale pozor! Ořechy obsahují hodně tuku!

Músli
Můsli je duševním cvičením: Výzkumy poukazují na to, že snídaně, která ob tek vlákniny, činí člověka nejen šťastnějším, ale také se cítí fit a lépe se vyhýbá s ňuje také únavě, a to už po pravidelné týdenní konzumaci.

Ryby
Ryby a obzvlášť mořské ryby jsou důležitou potravou pro mozek. Obsahují velké množství omega 3 mastných kyselin, které zajišťují optimální nervové funkce. Zabraňují také vzniku zánětlivých procesů v mozku a mají pozitivní efekt na regeneraci buněk.

Špalda
Špalda obsahuje stejně tak jako ostatní celozrnné druhy velké množství vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Tuk obsažený v klíčcích posiluje myelinová vlákna v nervech, v důsledku čehož se stává nervový systém stabilní.

Sója
Sója je doslova zázračná luštěnina, obsahuje lecitin, mnoho důležitých aminokyselin, které jsou potřebné k přenosu neuronů, a také obsahuje hodně složenin mastných kyselin. Konzumace sóji vede ke snížení hladiny cholesterolu. Fytoestrogeny, které jsou v ní obsaženy, mohou také pravděpodobně snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby.

Jablka
Jablka jsou pravou antioxidační bombou. Obsahují velké množství vitaminu C v přírodním stavu. Pod slupkou se nachází pektiny, které chrání nervové buňky. Čerstvá jablka chrání mozek, obzvlášť před volnými radikály. Pravidelnou konzumací jablek se můžete vyhnout degenerativním onemocněním, jako jsou Alzheimerova choroba nebo Parkinsonova nemoc.

Zdroj: Ingrid Kiefer, Udo Zifko - Hýčkejte svou paměť, nakladatelství Cpress

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Článek je skutečně minimálně srozumitelný pro obrovské množství...
Alois  |  12.11.2008 10:49

Opravdu se tento článek špatně čte a je nesrozumitelný
Jiřina  |  12.11.2008 11:41

Škoda,že je tak zajímavý článek tak špatně srozumitelný.
Kuliša  |  12.11.2008 14:55

Take se pripojuji k hodnoceni a verim , ze alespon nekdo z redakce si tyto...
vera  |  12.11.2008 18:29

Kterej dement to psal,vim akorat...
Kaka  |  28.5.2018 12:09

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *