Čím nahradit bílou drogu?

7.1.2001 00:00
Zdravá výživa

Jednoduchý cukr je velmi nežádoucí pro naše zdraví. U mnoha lidí je drogou se všemi důsledky z toho vyplývajícími. Je zatěžující pro naši slinivku břišní, zbavuje organismus minerálů a vitaminů a hlavně je příčinou překyselení organismu. které má za následek mnoho dalších zdravotních problémů.

Na cukru rostou mikroorganismy a plísně, podporuje také růst nádorových buněk. Zbavuje organismus minerálů a tím ho vede k nedostatku vápníku, hořčíku a dalších tak důležitých látek.

Vzhledem k tomuto a k dalším skutečnostem je důležité jíst cukr co nejméně. Při mnoha nemocech ho vysazujeme úplně. Rozhodně to však neznamená, že z jídelníčku odstraníme i sladkou chuť. To by bylo v každém případě špatné. Sladká chuť je velmi důležitá a potřebná pro naše zdraví.

Zdravé zdroje sladké chuti:
1. Sladovit = ječmenný slad. Jedná se o maltózu, tedy cukr také jednoduchý, která však má mnohé výhody. Vzhledem k tomu, že je to přirozený produkt metabolismu složitých cukrů, jeho vstup je regulovatelný při vstřebávání. 'To znamená. že se vstřebává postupně podle potřeb organismu. Jeho zakyselující vlastnosti jsou podstatně menší než u rafinovaných cukrů. Je běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy ve formě práškové nebo tekuté.

2. Sladká chuť upraveného ovoce - tepelně upravené a kompotované ovoce je sladkým dezertem samo o sobě, ale je také možným sladidlem u mnoha receptů.
A) Rozinky jsou výborným sladidlem kaší, ale i moučníků a krémů. Používají se buď celé nebo rozmixované, vždy je však opereme a chvíli povaříme.
B) Dušené ovoce - na malém množství vody spolu se špetkou soli podusíme nakrájené ovoce, jako jsou jablka, hrušky, švestky atd. Můžeme je podávat celé nebo rozmixované.
C) Povidla bez cukru švestková nebo hrušková.
D) Karob je vlastně náhradou kakaa, ale má i chuť sladkou. Je to prášek získaný z lusku svatojánského chleba. Oproti kakau má výhodu v tom, že neobsahuje tuky a není tak náchylný na plísně.

Zdroj: MUDr. Vladimíra Strnadelová a Jan Zerzán - Sladké vánoce bez cukru a cholesterolu

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nevím, nevím jak by mi chutnalo kafe s maltozou......
Pavla  |  22.2.2009 19:39

jediné řešení...ochutnat
Kopřiva  |  23.2.2009 12:48

Kafe je nejlepší nesladit a pít i bez mlíka, protože jinak nevíte ani...
Pampeliška  |  23.2.2009 13:35

KOMPLETNÍ VÝŽIVA PRO VAŠE TĚLO 7 denní kurz hubnutí zdarma -...
 |  23.2.2009 14:14

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *