Co jíst, když máte problémy se žaludkem

22.4.2008 00:00
Zdravá výživa

Trápí vás žaludeční křeče? Potom máte nemoc moderní doby - gastritidu. Lékař vám zřejmě poradí antacidní léky (léky, které snižují kyselost žaludečních šťáv), ovšem dlouhodobé užívání těchto léků snižuje vstřebávání vitaminů skupiny B a vitaminu A.

Léčivé účinky potravin

Při onemocnění žaludku, ale také střev, jsou med a sójové mléko ideální potravinou, dále jsou doporučovány ovesné vločky a lněná semínka.

Celer udržuje v kondici žaludek, střeva a močový měchýř. Také působí antimykoticky a antibakteriálně v oblasti žaludku a střev.

Z dietetického hlediska je doporučována karotka, pórek a kyselé zelí. Především čerstvě vylisovanou šťávu z karotky a šťávu z kyselého zelí bychom měli přijímat co nejčastěji. Čistí střeva a normalizují střevní flóru.

Jen málokdo ví o banánu, že je přirozeným antacidem, tedy prostředkem, který neutralizuje žaludeční kyselinu. Banány jsou vhodné při katarech (= zánětech střevní slizinice) jako dietetikum, které nedráždí sliznici. Nejúčinnější jsou zlatožluté banány se světle hnědými skvrnami (tygrováním).

K regeneraci sliznice trávicího ústrojí se doporučuje užívat denně ráno polévkovou lžíci rozemletých lněných semínek rozmíchaných ve sklenici vlažné vody nebo lžičku směsi lněného semene s medem (3 lžíce lněného semena smícháme se lžící medu).

Nositelé ostrosti v paprice, papričkách chilli a pepři nepovzbuzují jenom metabolismus, ale v žaludku a ve střevech mají antibakteriální účinky.

V případě žaludečních problémů je třeba pít každý den dostatečné množství odvaru ze dvou až tří jablek vařených v 1 litru vody (vaříme 15 minut).

Při bolestech žaludku může pomoci pití mléka s medem.

Při žaludečních či střevních potížích by vám mohl pomoci i heřmánková či mátový čaj nebo Saj z meduňky lékařské. Tyto bylinkové čaje mohou zklidňovat některé zá-nětlivé příznaky.

Bude vás zajímat - Máta peprná Máta je jednou z nejstarších léčivých bylin a dnes patří mezi nejčastěji užívané bylinky. Je také součástí mnoha kupovaných léčivých bylinných směsí. V jednom středověkém herbáři je uvedeno: “Máta posiluje žaludek, přináší chuť k jídlu a je dobrá proti slabosti. Kdo jí každý den mátu, má pěknou barvu v tváři a je v každém času zdráv. Máta odnímá bolest hlavy, rozehřívá tělo, vyhání nachlazení a pitá s medovou vodou uzdravuje hučení v uších.“

Dobrou chuť - Zdravotní mátový likér

1 lžíci řezaných čerstvých listů máty peprné zalijeme 3/4 I vodky, koňaku apod. a v dobře uzavřené láhvi necháme stát 3 týdny na slunci. Potom scedíme, přidáme 200 g krystalového cukru rozpuštěného v malém množství vody a uložíme na několik dnů do chladna. Popíjíme s mírou, 1-2 likérové sklenky denně při zažívacích potížích.

Rady na závěr - Úprava stravy!

Při potížích se žaludkem se nemá jíst maso a bílý (rafinovaný) cukr a pít černá káva a alkohol. Vyhněte se též ostrým a příliš kořeněným jídlům.

Nekuřte! Cigaretový kouřje plný chemických látek, které škodí žaludku i celému organismu.

Pozor! Nemocný by se měl vyhýbat stresům a dbát na dostatek spánku.

Úleva! Úlevu od bolesti může přinést přikládání nahřátých horkých ručníků na žaludek, což vyvolá uvolnění. Tím jsou křeče méně bolestivé a ne tak časté.

Zdroj: Jarmila Mandžuková - Co jíst, když..., nakladatelství Start

Související články

Zdravé potraviny - SPECIÁL

27.2.2008 00:00

Diety - SPECIÁL

8.1.2008 00:00

Potraviny pro zdravá játra

7.2.2005 00:00

Dělená strava zlepšuje trávení

10.9.2004 00:00

Co dělat, aby vás nepálila žáha

17.4.2002 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

K tomuhle se snad ani nema cenu vyjadrovat:-).To je jak kdyby si se...
David  |  17.8.2015 11:34

Sem bezradna nevim co jist,abych zase nemela krece v zaludku Jaky...
romana  |  10.1.2016 09:05

Ahoj uz tyden trpim nechutenstvím. Nenohu do sebe poradne nic dostat....
zanet  |  15.3.2016 16:46

Vařené brambory, rýže...nebo i ten banán
ErikaB  |  11.12.2016 16:14

Proč v jedné části článku píší, že:Nositelé ostrosti v paprice,...
Kateřina  |  11.12.2017 21:27

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *