Čokoláda: Která je zdravá?

21.2.2012 00:01
Zdravá výživa

V poslední době se setkáváme s tvrzením, že čokoláda obsahuje řadu antioxidantů, které dokáží zabránit vzniku nemocí srdce a cév a rakoviny. Je nad slunce jasnější, že tyto články mají jistý komerční podtex, a stímto vědomím k nim musíme přistupovat.

Nelze ani směšovat různé věci: čokoláda, která se prodává za cenu kolem 10 Kč v diskontech, toho se zdravím mnoho společného nemá.

Na druhé straně kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa je doopravdy zdrojem antioxidantů. Kakaová hmota tvoří u těchto druhů až 70% hmotnosti (vyjímečně až 96%). Kakao je spojeno pravým kakaovým máslem, lehce doslazeno a voní po přírodní vanilce. S vyjímkou lecitinu se v ní již žádná další ingredience nenachází. Takovou čokoládu je možno s klidem prohlásit za zdravou potravinu.

Podle čeho tedy vybrat opravdu zdravou čokoládu?

První věc, které byste si měli všímat, je obsah kakaových složek v procentech. Pokud je obsah kakaa vysoký, uvidíte číslo na obalu velkým písmenem na první pohled. Čím bude obsah nižší, tím drobněji a nenápadněji (nebo vůbec) bude vyznačen. Na seznamu ingrediencí jsou použité suroviny podle množství uvedeny tak, že na prvním místě je ta z nich, které je nejvícc. Pokud je tedy na prvním místě cukr, je z celkové hmotnosti cukru nejvíce. Čím je čokoláda levnější, tím niožší je kvalita použitého tuku. Tuk může být rostlinný, to však automaticky neznamená, že je zdravější (může a nemusí obsahovat transkyseliny). Vanilka je u levných druhů syntetická, a pokud je čokoláda mléčná, může obsahovat i sušené mléko a mléčný tuk.

Zdroj: Václava kunová - Zdravá výživa, nakladatelství Grada

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ta Ritter Sport je hlavně plná ořechů, ne jako když koupíte čokoládu...
R  |  18.5.2015 18:57

je zdravější,ale mě nechutná vůbec,ani nikomu u nás v rodině.Když...
Hořká  |  18.5.2015 19:04

Kolik čokolády tak sníte denně? Hrozné je, že mně čtvereček (jak se...
R  |  18.5.2015 19:29

Denně? Já když jsem jich měla doma víc,tak jsem si jich ani...
M  |  18.5.2015 20:48

Čokoládu si dávám jen občas, a když už tak nějakou lepší, která je...
Lenka  |  8.10.2015 17:04

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *