Dlouhodobá konzumace minerálních vod je riziková

6.12.2004 00:00
Zdravá výživa

Dlouhodobá konzumace výhradně minerálních vod je nevhodná a mnohdy zdravotně riziková. Lékaři navíc varují před jejich pitím spolu s potravními doplňky obsahujícími další minerály. Dospělý člověk by měl denně vypít 2,5 litru tekutin, z čehož pouze pětinu má tvořit minerálky a zbytek kojenecká, pramenitá nebo voda z kohoutku. Novinářům to řekla Lenka Luhanová ze Státního zdravotního ústavu Plzeň (SZÚ). Česká republika je v razantně rostoucí spotřebě minerálek na druhém místě po USA.

Zvyšuje se riziko přetížení ledvin, vzniku ledvinových kamenů, aterosklerózy a ukládání nadbytku některých minerálů v těle. Jde především o železo v játrech, vápník v cévách a podobně, dodala lékařka. Zdravotní stav ještě zhoršuje, když člověk konzumuje podlimitní množství tekutin ve formě minerálek. "Základ příjmů minerálů je v jejich organické formě v potravě. K tomu úplně stačí dvě malé skleničky minerálky denně," uvedl Pavel Šperl z pražské poradenské a vzdělávací společnosti SVEN, která se už 3,5 roku zabývá problematikou vyváženého pitného režimu.

SVEN, který dnes tento projekt představil, ho už zkušebně zavedl nebo zavádí v 380 firmách, které reprezentují 650.000 lidí. Firma je napojená na stravovací společnost Eurest v 320 firmách. Ideální kombinací je podle auditů lékařů a laboratoří kombinace nesycených stolních vod a nepříliš slazeného čaje z nízkomineralizované nebo kojenecké stolní vody. Vhodné jsou také ovocné šťávy s nejvíce půllitrem minerálky denně. "Pro kojence jsou minerální vody zcela nevhodné," uvedl Šperl. Dospělí by se měli vyvarovat slazených a sycených limonád, pití mají střídat.

Program Vyvážený pitný režim chce motivovat zaměstnance ke zdravému životnímu stylu. SVEN, který funguje zejména na bázi grantů z ČR a EU, inkasuje od firem peníze za zpracování pitného auditu, který zavádí a kontroluje. Program je podle Šperla běžný v EU, zajišťuje lidem vyšší imunitu. Evropské podniky už požadují osvědčení programu podpory zdraví od svých subdodavatelů. Podle Luhanové vychází projekt ze světového programu Zdraví 21, který schválila vláda. SVEN spolupracuje s pěti výrobci kojeneckých vod, kterým provedl audit vrtu, hygieny stáčení i dopravy nápojů.

Václav Prokš - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

http://sweb.cz/idealvaha Wellness - zdravý zpusob zivota, zdravé...
Jirina Cerná  |  12.5.2005 08:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *