Intolerance na laktózu - nesnášenlivost mléčného cukru může způsobovat průjmy u dětí i dospělých

6.3.2008 00:00
Zdravá výživa

Intolerance laktózy, často zaměňovaná s alergií na mléko (mléčnou bílovinu) je metabolickou poruchou, která je jednou z nejčastějších potravinových intolerancí.

Příčiny

Laktóza je mléčný cukr, který je obsažen v mléce všech savců. Příčinou tohoto onemocnění je malý nebo žádný obsah enzymu laktázy ve střevě. Úkolem laktázy je štěpit laktózu na další jednodušší cukry, které tělo dále využívá. Pokud laktóza není takto zpracována, zůstává ve střevě přebytečná a dochází k jejímu kvašení a průjmům.

Příznaky a diagnostika

Nesnášenlivost laktózy a první projevy nemoci

Dítě s tímto onemocněním, začíná mít potíže již od počátku kojení,.(rozdíl oproti alergii na bílkovinu) Mléko buď rovnou zvrací nebo trpí časnými průjmy. Samozřejmostí bývá rovněž atopický ekzém . Dítě neprospívá a trpí nechutenstvím. Tato diagnóza je velmi obtížně diagnostikovatelná.

Diagnostika intolerance na laktózu

 Vypijte dvě dvou decilitrové sklenice mléka na lačný žaludek a pozorujte symptomy v zažívacím traktu, které se objeví v následujících 4 hodinách. Zopakujte test druhý den s několika gramy sýra (který neobsahuje mnoho laktózy). Jestliže se nepříjemné trávicí symptomy vyskytnou po mléce a nikoliv po sýru, trpíte pravděpodobně intolerancí laktózy. Jestliže se symptomy objeví jak po mléce, tak po sýru, můžete být alergičtí na mléčné výrobky.

Přírodní a doplňková léčba

Laktáza 3500 - Cucací tablety pro lepší trávení mléčných výrobků. Vhodné pro lidi s nesnášenlivostí mléčného cukru.

Kdy se laktáza používá?
Laktáza je užitečná v souvislosti s následujícími onemocněními: Průjem (u lidí s intolerancí laktózy) Špatné trávení a pálení žáhy (u lidí s intolerancí laktózy) Syndrom dráždivého tračníku (u lidí s intolerancí laktózy) Intolerance laktózy

Kdo pravděpodobně trpí nedostatkem enzymu laktázy?
Jen třetina lidí si uchovává schopnost štěpit mléčný cukr laktázu až do dospělosti. Většina Asiatů, Afričanů a domorodých Američanů má intoleranci laktózy. Polovina Hispánců a 20% bělochů neprodukuje v dospělosti laktázu.

Jaké je dávkování laktázy?
Kapsle laktázy se mohou užívat kdykoliv před jídlem, které obsahuje mléčné výrobky. Stupeň laktózové intolerance je u lidí různý, takže množství laktázy, které je potřeba k eliminaci potíží se liší od člověka k člověku.

Je laktáza bezpečná a existují interakce s jinými léky?
Laktáza je bezpečná a nemá žádné vedlejší účinky. V současné době nejsou známy žádné interakce s jinými potravinovými doplňky či léky. Některé studie poukazují na to, že lidé s intolerancí laktózy absorbují méně vápníku.

Laktázu 3500 od firmy Solgar můžete žádat v lékárnách pod pdk kódem 033984008106

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Reakce na babu, projdi si nejprve znovu základní školu a pak tu vytváře...
Mag  |  8.1.2014 22:55

Dobrý večer, máte-li zájem dozvědět se více o intoleranci na laktózu,...
bezlaktózáč  |  17.1.2014 22:42

Dobrý večer, máte-li zájem dozvědět se více o intoleranci na laktózu,...
bezlaktózáč  |  17.1.2014 22:52

Dobrý den. Je mi 21 let a dnes jsem si byla u své doktorky pro výsledky z...
Elfi  |  19.1.2018 20:41

Já bych poslouchala doktorku. Jinak je možnost si koupit v lékárně enzym...
Hanka  |  20.1.2018 09:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *