Jak se stravovat při mentální anorexii a bulimii

17.7.2006 00:00
Zdravá výživa

Obecně platí ohledně "správného" stravování řada předsudků a omylů. Zdravá výživa nemá nic společného s jednostranným jídelníčkem, zakázanými potravinami či počítáním kalorií.


Lidé s poruchou příjmu potravy mají jídlo spojené se strachem, s kontrolou svého vzhledu, tělesné hmotnosti. Neustálé zabývání se jídlem zvyšuje úzkost a také sklon k extrémnímu stravovacímu chování. Důsledkem bývají různé redukční diety, hladovky, záchvaty přejídání.
Vhodné zacházení s jídelníčkem může být jak prevencí, tak i důležitým krokem ke změně při léčbě poruchy příjmu potravy. Lékaři i psychoterapeuti, kteří mají zkušenosti s lidmi trpícími anorexií, bulimií či přejídáním, často svým klientům a pacientům dávají několik základních doporučení. Některá lze aplikovat hned, jiná jsou jedním z cílů léčby.

Zdravý jídelníček by měl být pestrý a vyvážený. Jedině tak dodáme svému tělu všechny potřebné látky pro život a vyhneme se tak nepříjemnému stereotypu a narůstající potřebě kontrolovat každé sousto.

Jíst bychom měli pravidelně.  Je velkým omylem domnívat se, že pokud budu jíst pravidelně (optimálně pětkrát denně), bude vždy přibírat na váze. Pravdou je, že takto dovolím svému tělu dobře hospodařit s přijatou potravou a pokud budu jíst přiměřeně svému věku a své denní aktivitě, budu se cítit dobře a na váze se to neprojeví.

Pro zájemce o více informací a konkrétní příklady zprovoznily stránky www.pppinfo.cz novou službu ?jídelníček?, kde  najdete Kromě nejrůznějších doporučení také povídání jak odhadovat porce jídla, konkrétní příklady jídelníčku pro normální stravu i pro přibrání v případě podváhy, také zde najdete náměty jak postupovat v případě podváhy či přejídání důsledkem mentální anorexie a bulimie.

Autor: Jan Kulhánek

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

dyt o to de!!!Aby přibrali...ale jo de to..je to těžký ale taky sem to do...
 |  30.7.2006 18:31

Jídelníček vypadá šíleně, ale je úplně normální. Je tam prostě...
Verča  |  9.9.2006 20:38

ten jidelnicek jsem zkusila a zhubla 2 kila za mesic
jentak  |  9.1.2007 20:30

Souhlasím s příspěvkem od xxx. Takový nápor jídla nejen že tělo...
Lucrezia  |  11.12.2011 09:42

Já se s mentální anorexii léčím v PL v Opavě musím toho nacpat do...
Anonymka  |  14.2.2012 09:14

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *