Jak si spravit narušené zažívání?

4.1.2010 00:00
Zdravá výživa

Trpíte po vánočních hodech a silvestrovském slavení pálením žáhy, nadýmáním, plynatostí, máte podrážděný žaludek nebo žlučník, průjem či naopak zácpu? Zde nalezete pár osvědčených rad a pomocníků, jak se zase dostat do zdravé formy.

1. Půst s dostatkem tekutin
Pomoci může jedno až dvoudenní půst, při kterém budete pít zeleninové šťávy, bylinné čaje a čerstvou neperlivou vodu. Ze zeleninových šťáv jsou vhodné mrkvové šťávy, zelná šťáva, šťávy z červené řepy či kořenové petržele. Dle chuti je lze kombinovat. Naředěná šťáva z černé ředkve s citronem pomáhá při žlučníkových potížích.  Očistný účinek má i pití teplé vody s citronem či čaj z čerstvého zázvoru. Fenyklový či meduňkový čaj zklidňují trávení a působí proti nadýmání.

2.  Lehká strava s léčivým kořením
Zeleninové polévky a lehká zeleninová jídla s bylinkami a kořením podporujícím zažívání a tlumícím nadýmaní Do jídel přidáváme kmín, majoránku, saturejku, kurkumu a zázvor. Toto koření má schopnost podporovat žaludek, játra, tlumit nadýmání, působit proti nevolnosti a podporovat trávení.


Pokud došlo k výraznějšímu narušení střev a trávení neobejdete se bez přípravků, které vám s ozdravením trávení pomohou. Samozřejmě jsou nejvhodnější přípravky čistě přírodní:

3.  Šťáva z celých listů aloe vera
Tato šťáva díky vysokému obsahu mukopolysacharidů upravuje velmi rychle funkce žaludku i střev. Podporuje regeneraci jater a žlučníku. Šťáva z celých listů aloe vera dokonce působí i proti pomnožení kvasinek v trávicím traktu (proti candida albicans), které mohou za trvalé potíže s nadýmáním a problémy se stolicí.
Šťávu z celých listů aloe vera lze užívat jako první pomoc, kdykoliv máte po jídle pocit těžkosti, nadmutí či pálení žáhy. Je vhodná i na rychlé vystřízlivění z kocoviny.
Při dlouhodobějších potížích s trávením, chronickými problémy s plynatostí či při pomnožení kvasinek a plísní ve střevech je vhodné její dlouhodobější pravidelné užívání. Doporučuje se tříměsíční kúra.

4. Trávicí enzymy
Užívat trávicí enzymy se doporučuje při nedostatečné činnosti slinivky břišní, nadýmání, poruchách trávení, křečích v břiše, průjmech, dráždivém tračníku a při potravinových alergiích a intolerancích. Jsou nápomocny i při léčbě zánětů. V trávicích enzymech od firmy Solgar naleznete, jak enzymy na štěpení bílkovin, tuků a cukrů, tak výtažky ze žluče, máty a betain hydrochlorid.

5. Probiotika
Probiotické bakterie pomáhají obnovit přirozenou střevní mikroflóru, která je velmi důležitá pro správné fungování střev i celkové imunity.
Tyto prospěšné bakterie bývají po svátcích často poničeny nadměrnou konzumací alkoholu a jednoduchých cukrů, kdy jsou vytlačeny množícími se kvasinkami a plísněmi (candida albicans).

6. Zázvor
Zázvor současně zlepšuje žaludeční motilitu a působí proti spazmům hladké svaloviny trávicího traktu. Pomáhá při poruchách trávení, nadýmaní, plynatosti a symptomech dráždivého tračníku. Působí rychle proti pocitu nevolnosti.

7. Lipotropní faktory pro podporu jater
Lipotropní faktory jsou látky, které zabraňují hromadění cholesterolu a tuku v játrech. Společně se šťávou z celých listů aloe vera jsou vhodným doplňkem stravy pro lidi často užívající alkohol či mající problém s játry a vysokým cholesterolem.
Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A co to prosím je nebo jak by měl nějaký nápoj pomoci. Zkoušeli jsme...
Jolinda  |  27.6.2018 23:33

Je čistě přírodní a přímo na střeva. Já bych ho vyzkoušela....
Andrea  |  28.6.2018 21:22

zaregistrovat
haha  |  28.6.2018 21:29

Jaký program myslíte?
jolinda  |  29.6.2018 21:14

Myslím toto: https://www.vitestin.cz/vyzkum zváží, jestli vás do něj...
Andrea  |  30.6.2018 20:09

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *