Kartičky pro neslyšící

16.12.2003 00:00
Zdravá výživa

Brněnská Střední policejní škola ministerstva vnitra přichází v těchto dnech s projektem, který by měl pomoci zdolávat krizové situace neslyšícím. Komunikaci jim usnadní šest karet spojených kroužkem na klíče, na nichž je 12 písemných sdělení.

"Kartičky jsme předali 20 neslyšícím z Brna," řekla ČTK mluvčí policejní školy Zuzana Armutidisová.

Autoři projektu poukazují na to, že krizové situace jsou pro neslyšící, neschopné se domluvit s okolím, neřešitelné. Navíc ne vždy mají neslyšící v takových chvílích u sebe tužku a papír, aby mohli napsat, co požadují nebo co se odehrálo.

Karty jsou barevně odlišeny tak, aby barvy dodávaly jednotlivým sdělením důraz. Například nejostřejší sdělení "Odejděte nebo budu kontaktovat policii" je na červené kartě.

Jiné písemné vzkazy informují o krevní skupině neslyšícího, o kontaktech na jeho blízké či tlumočníka. Na dalších jsou například výzvy "Prosím, buďte trpělivý, jsem neslyšící" nebo "Jsem neslyšící, napište prosím svůj požadavek".

Na projektu spolupracuje policejní škola s denním stacionářem Sdružení neslyšících. Kartičky by již brzy mělo dostat dalších 30 jeho členů. Bližší informace k projektu poskytne na vyžádání buď stacionář nebo přímo brněnská policejní škola.

Vladimír Klepáč - ČTK

Související články

Šelesty v uších - tinnitus

9.12.2003 00:00

Léčba psem - canisterapie

27.11.2001 00:00

Přidat komentář

 
* *