Káva ano či ne?

6.7.2009 00:00
Zdravá výživa

Někteří lidé nikdy nepijí kávu: "Cítím se po ní hyperaktivní a nervózní." Jiným naopak prospívá: "Bez ranního kafe jsem naprosto nepoužitelný."

Káva stejně jako čaj nebo Coca-Cola obsahuje povzbuzující kofein. Mnoho výzkumných studií se pokoušelo najít souvislost mezi pitím kávy a zvýšeným rizikem nádorových onemocnění, hypertenzí a srdečními komplikacemi. Jediný potvrzený vztah je mezi konzumací kofeinu a srdečními nemocemi. Osoby, které by kávu pít neměly Kromě kuřáků by se kávě měli vyhýbat: 1. Osoby s žaludečními vředy a dalšími sklony k žaludečním onemocněním. Kofein podporuje žaludeční vyměšování a může způsobit zažívací problémy.

2. Těhotné a kojící ženy. Kofein snadno přechází přes placentu a může být spojen s předčasným porodem. Kofein se také dostává do mateřského mléka a může u kojence způsobit poruchy spánku.

3. Chudokrevní sportovci. Látky v kávě a čaji mohou zasahovat do vstřebávání železa. Sportovci jsou vystaveni vyššímu riziku nedostatku železa než ostatní lidé, protože silné pocení způsobuje větší ztráty železa. Šálek kávy vypité k hamburgeru může snížit vstřebání železa obsaženého v hamburgeru až o 40 %. Trpíte-li chudokrevností, pitím kávy nebo čaje k jídlu nebo do jedné hodiny po jídle se nutričně ochuzujete. Naopak, pití nápojů s obsahem kofeinu hodinu a méně před jídlem zřejmě nemá vliv na vstřebávání železa žádný negativní. Zdroj: Nancy Clarková - Sportovní výživa, nakladatelství Grada

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Kafe ne, motá se mi po něm hlava.
ne  |  6.5.2015 17:02

Fandím fy.Ganoexcel.Mají účinné produkty
Kolodej  |  21.9.2016 20:14

Kafe ano a pořád!!
Ani ano  |  21.9.2016 20:15

Ta otázka je primárně špatně postavená. Žádně "káva ano či...
Káva je káva je káva .. :-)  |  21.9.2016 21:01

re: Souhlasím s tím, že káva s houbou Reishi je vynikající to jako...
ščeptyk  |  21.9.2016 21:03

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *