Kofein číhá i tam, kde ho nečekáme

30.7.2003 00:00
Zdravá výživa

Ne, kávu si nedám, říká spousta lidí odmítavě kvůli svému zdraví. A přitom konzumují věci, kde je rovněž spousta kofeinu. Ale vůbec to netuší. Uvědomili si to ve Spojených státech. Existuje totiž mnoho poživatin, které často obsahují dokonce velké množství kofeinu, aniž jsou si toho lidé vědomi.

Kofein však není většinou uveden na seznamu látek, které nápoj či jídlo obsahují. To je nepříjemné obzvlášť tehdy, když se jedná o potraviny určené dětem. Americký časopis Consumer Report tak například uvádí, že dítě, které si dá limonádu Mountain Dew, kávovou zmrzlinu v řetězci Starbucks a bonbony M and M, spořádá kromě jiného 128 miligramů kofeinu. Maximální denní limit pro dvanáctileté dítě je však jen pětaosmdesát gramů.

Ukázalo se, že kofein bývá v mnoha nealkoholických nápojích. Například nevinná limonáda Sunkist Orange jej obsahuje tolik, co Pepsi či Cola.

Kofein má na děti stejný účinek jako na dospělé. Zvyšuje krátkodobě aktivitu, ale při vyšších dávkách také vyvolává úzkost a napětí. ?Až vaše dítě nebude chtít spát, zamyslete se nad tím, co jedlo a pilo přes den,? řekl časopisu Consumer Report Ronald Griffith, profesor psychiatrie na Kolumbijské univerzitě.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

www.biocoffe.dxneurope.eu
Káva ano,ale pouze s Ganodermou je bezpečná  |  11.11.2009 16:04

www.biocoffe.dxneurope.eu
Káva ano,ale pouze s Ganodermou je bezpečná  |  11.11.2009 16:05

Základní léčebné účinky Ganodermy: Podle klinických pokusů Dr....
Karel  |  7.3.2010 16:10

http://jaknakavu.eu/prispevky/espresso/kofein-jeho-mnozstvi-v-napojich-a-puso...
laki  |  23.4.2013 16:54

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:28

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *