Koření jako lék

7.6.2000 00:00
Zdravá výživa

Mnozí z nás používají koření pro zlepšení chutě a vůně připravovaného pokrmu. Málo kdo používá koření i pro jeho léčebný účinek. Koření však dokáže potěšit smysly, podpořit naše tělesné zdraví i povzbudit náladu a ducha. Mnoho druhů koření se též používá v aromaterapii ve formě esence.

BAZALKA
Oživuje nervový systém a stimuluje duševní koncentraci. Její esence se používá proti bolení v krku, migrénám a zažívacím potížím. Užívejte v malých dávkách a zředěnou, protože je velmi koncentrovaná.

BERGAMOT
Jeho esenciální výtažek je velmi koncentrovaný. Slouží k přípravě ochucených čajů. Má antiseptické vlastnosti, zklidňující účinky na nervový systém a působí antidepresivně. Jeho esence se používá k péči o pleť, proti úzkosti a jako odstraňovač pachů v domácnosti. Při užívání platí tatáž pravidla jako pro bazalku.

CITRON
Toto běžně používané ovoce má mnoho léčivých účinků. Odstraňuje infekce, působí antisepticky. Vdechování jeho esence snižuje horečku. Je velmi účinnou zbraní proti chřipce a bolení v krku.

ESTRAGON
Povzbuzuje chuť k jídlu. Jeho esence má na tělo dynamizující účinky.

FENYKL
Podporuje zažívání.Působí proti nadýmání a zácpě. Má močopudné účinky. Používá se proti celulitidě a nadváze.

HŘEBÍČEK
Má antiseptické a posilující vlastnosti.Zklidňuje žaludek. Používá se zejména k utišení bolesti zubů.

KMÍN
Kmín usnadňuje zažívání a zvýrazňuje chuť mnoha jídel. Dynamizuje tělo i ducha. Zmírňuje křeče ve střevech a menstruační bolesti.

KORIANDR
Má povzbudivé psychické účinky, napomáhá uvolnění. V čínském léčitelství je uznáván její dezinfekční účinek. Používal se jako lék proti otravám z potravy. Obsahuje silice, které napomáhají rozpouštět hleny, mírní křeče a vzbuzují chuť k jídlu.

MAJORÁNKA
Používá se při vaření i jako čaj. Čaj má schopnost tišit menstruační bolesti. Její esence je stimulující.

MÁTA PEPRNÁ
Zahřívá organismus, vzpružuje tělo i ducha. Léčebně se předepisuje při nevolnosti, zvracení, průjmu a žaludečním kataru, při příliš malé produkci žluči, nachlazení, bolestech nervů a revmatismu.

MUŠKÁT
Má stimulující účinky na organismus i duševno. Může vyvolávat halucinace, neboť jedna z jejích složek, myristicin, má složení velmi podobné meskalinu.

PAPRIKA
Podporuje zažívání, povzbuzuje organismus.

PEPŘ
Je močopudný, urychluje vylučování toxických látek z organismu a podporuje chuť k jídlu. Jeho esence je posilující, blahodárně působí na krevní oběh a trávení.

POMERANČ
Když se vůně jeho esence rozšíří po místnosti, má uvolňující účinky na organismus i myšlení.

SATUREJKA
V luštěninových jídlech napomáhá odstraňovat nadýmaní. Stimuluje zažívání, vzbuzuje chuť k jídlu a zastavuje průjem.

SKOŘICE
Zvýrazňuje chuť jídel i nápojů. Má jedinečnou exotickou vůni. Je to účinné antiseptikum, podporuje krevní oběh a zažívání.

ŠALVĚJ
Vzpružuje tělo i ducha. Stimuluje zažívání, zmírňuje křeče, snižuje pocení a tvorbu slin, pomáhá zastavovat průjem a má desinfekční účinky.

TYMIÁN
Posiluje organismus i mysl. Doporučuje se v případech deprese či ztráty životní energie. Působí proti špatnému zažívání a nadýmání. Jeho esence má silné antiseptické účinky. Jeho rozprašování ve vzduchu zamezuje šíření infekčních chorob.

ZÁZVOR
Toto koření, podle některých silné afrodisiakum, jistě není třeba představovat. Odedávna se používá v čínském lékařství, usnadňuje trávení, podporuje chuť k jídlu a krevní oběh. Dodává energii, oživuje tělo i ducha.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

zkuste Breussovu dietu, je to sice drsné, ale pomohla už spoustě lidem. Na...
kaca  |  8.11.2006 15:12

zkuste tuhle knihu ta vypada zajimave a uzitecne! "MUDr. Vilma Partykova...
veronika  |  2.7.2007 20:59

MUZE MI NEKDO PORADIT CO POMAHA NA CHRAPANI?MUZETE ODEPSAT NA...
MARIE  |  9.11.2007 17:47

Proč se někde taky nedozvím nějaký referát o koření??Když to máme...
Jana  |  16.6.2008 21:47

Koupím urinu zdravé mladé ženy - Praha a okolí. Cena dohodou. Mirek....
Dárkyně uriny..  |  24.7.2017 15:24

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *