Kvalitní pitný režim

21.12.2004 00:00
Zdravá výživa

Vůbec za nejhorší považuje odborník na výživu Pavel Fořt levné balené vody, které jsou na tržnicích dlouhodobě vystaveny slunečnímu žáru. Kvůli teplu se ve vodě množí zdraví nebezpečné organismy. Na vině podle něj není v tomto případě výrobce, který na etiketě uvádí, že voda se má skladovat v chladu a temnu, ale distributor.

Kvalita balené vody se určuje dvěma měřítky - rizikem kontaminace mikroorganismy a obsahem minerálů. "Ne vždy mají nejlepší výsledky ty nejznámější značky," upozorňuje odborník.

Pavel Šperl z marketingové společnosti SVEN, která se zabývá problematikou vyváženého pitného režimu, radí kojeneckou vodu, a to i pro dospělé. "Podle vyhlášky z letošního roku existují tři typy balených vod - pramenitá, kojenecká a minerální. Kojenecká je přitom nejpřísněji hlídaná," prohlásil. Vhodné je podle něj kombinovat vodu s neslazeným zeleným čajem, ovocnými šťávami a malým množstvím minerálek.

Pitný režim musí být podle Šperla nedílnou součástí každodenního života. Se zvyšováním fyzické, ale i psychické zátěže má stoupat příjem tekutin. Zatímco například pro učitele je minimem 2,5 litru, řidiči tramvají a lidé s velkou zátěží by v horkých dnech měli vypít čtyři litry, aktivní sportovci až osm.

Patrik Kubas - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pan Fořt říká, že levné balené vody...a co ty drahé? Ty jsou v...
petr svetr  |  21.12.2004 12:17

Zajímalo by mě, jaký mají odborníci názor na pití vody z městské...
Jiří Walter  |  6.1.2005 21:39

Já rovněž piji vodu z vodovodního kohoutku. Denně jí vypiju zhruba...
Michaela  |  27.1.2005 22:30

Také se snažím dodržovat pitný režim. piji vodu z vodovodu a...
Liběna Křípalová  |  12.2.2005 22:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *