Kyselé zelí proti rakovině?

18.11.2005 00:00
Zdravá výživa

Podle zjištění finských vědců obsahuje kysané (fermentované) zelí izothiokyanáty, které jsou řazeny mezi látky se silně antikancerogenními účinky. Ve studiích na zvířatech bylo pozorováno významné preventivní působení izothiokyanátů zejména proti karcinomu plic, prsu, kolon a jater.

Zajímavé je, že čerstvé ani vařené (sterilované) zelí tyto látky neobsahuje, dostávají se do potraviny až v průběhu procesu kysání, kdy se původně přítomné glukosinoláty enzymaticky mění v jiné látky, z nichž převážná většina jsou právě izothiokyanáty.

Tento názor podporují i výsledky epidemiologické studie, sledující zdravotní stav polských žen, které emigrovaly do USA. Mezi emigrantkami byla výrazně vyšší incidence nádorových onemocnění, než ve srovnatelném vzorku žen, které zůstaly v Polsku. Může to být tím, že Poláci konzumují výrazně více kysaného zelí než Američané?

Další studie zjistily, že látky, obsažené v zelí, inhibují prokarcinogenní působení estrogenu, hormonu, jehož spouštěcí úloha u estrogen-dependentní varianty rakoviny prsu je známa.

Přidejme vysoký obsah vitamínu C, minerálů, vlákniny a dalších zdraví prospěšných organických látek, a zjistíme, že zelí je možná jednou z vůbec nejzdravějších potravin. Naši předkové, kteří sice byli ochuzeni o zářivý lesk restaurací ?McDonalds?, ale prosté brambory s kysaným zelím měli téměř na denním jídelníčku, možná nebyli tak hloupí...

Bližší info a zdroj: www.eurekalert.org

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A jake je to zeli?
Sarmomilka  |  19.3.2010 22:50

kysané zelí ze zelárny z Křimic u Plzně. maí i své webovky. Je to...
fej  |  20.3.2010 12:14

Je to individuální,v Číně je udřou k smrti a v Americe se zlikvidují...
Martin  |  18.1.2011 11:39

Naše webovky: www.krimicke-zeli.cz Budem se snažit dodávat i do Prahy.
Zelí - Křimice  |  5.12.2011 13:27

Zdravím, kysané zelí co potřebujete na sarmu se jmenuje futožské a je...
Vladimír  |  30.10.2012 13:08

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *