Kyseliny v perlivých nápojích kazí zuby

14.8.2003 00:00
Zdravá výživa

Zhruba dvě třetiny britských chlapců ve věku mezi čtyřmi a 18 lety trpí zdravotními problémy s chrupem a jednou z hlavních příčin tohoto stavu jsou kyseliny rozpuštěné v perlivých nápojích. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnilo nejnovější číslo britského odborného periodika British Dental Journal.

Vědci dospěli ke zjištění, že v posledních 15 letech lze konstatovat všeobecné zhoršení zdravotního stavu chrupu mladších generací britské populace. Jak potvrzují zubní lékaři, byl zaznamenán "významný nárůst dentální eroze u dětí, ale i u dospělých". Příčinou této nelichotivé situace jsou podle vědců aditiva užívaná v osvěživých nápojích.

Dnešní londýnský Daily Mail k tomu připomíná, že nedávný statistický průzkum prokázal, že v současnosti každý pátý chlapec v Británii zkonzumuje průměrně deset plechovek perlivých nápojů za týden. Zubaři potvrzují, že kyseliny, které jsou nedílnou součástí osvěživých nápojů, útočí na povrch zubů, poškozují sklovinu a hloubkově ji porušují.

Proto lékaři vyzývají společnosti, které tyto nápoje dodávají na trh, aby do nápojů přidávaly i další složky, jež by účinně této korozi bránily. Takovou složkou je například vápník.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Co dodat, www.ionizator-vody.cz
tom  |  4.3.2013 21:17

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *