Mandle pro zdraví

16.3.2005 00:00
Zdravá výživa

Mandle se používají v české kuchyni od pradávna. Poslední studie dokazují, že jsou velmi zdravé, neboť oleje a další látky v nich obsažené dokáží výrazně snížit hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi člověka a navíc obsahují další řadu vitaminů, které tělu prospívají.

Nejdůležitější z nich jsou antioxidanty, které pomáhají tělu zbavit se volných radikálů působících v buňkách a tkáních velkou neplechu. Volné radikály dokáží podnítit vznik rakoviny nebo poškodit cévy a srdce. Antioxidanty z mandlí jim v tom mohou zabránit. Podle nového výzkumu dokáží mandle snížit i riziko vzniku Alzheimerovy choroby a diabetu.

A tak přestože nebývají ořechy pro vysoký obsah tuků příliš doporučovány, mandle by měly být součástí jídelníčku zdravého člověka.

Mandloň pochází z Asie a patří mezi nejstarší šlechtěné a pěstované stromy na světě. Jádra peckovic mandloně se používají v kuchyni téměř po celém světě, zvláště při přípravě moučníků a dezertů. Jádra obsahují hodně tuku a jsou tudíž dost kalorická. V minulosti jejich konzumace nebyla dietology příliš schvalována, podle nových závěrů však mandle obsahují řadu cenných látek a jejich umírněné pojídání může být pro člověka prospěšné.

V jádrech mandloně je vedle rostlinných olejů také hodně bílkovin, vlákniny, vápníku, hořčíku, draslíku, zinku, selenu, mědi, fosforu, vitaminu E, vitaminů skupiny B (biotinu, riboflavinu, niacinu), kyseliny listové, železa, antioxidantů a barviv.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

http://www.gate2biotech.cz/smrtelny-jed-v-jedlych-potravinach/
peter  |  23.8.2011 19:51

Slupka nebo skorpka? Slupka je jednoducha, proste je sparis vodou a ona se...
peter  |  23.8.2011 19:55

ja mam taky mandle moc rad.ty prazene a solene ani moc nejim,beru leky na...
vitásek  |  5.6.2012 00:01

Dobrý den pane Vitásek, vysoký tlak vám vyřeším suplementací asi za...
Pepa1  |  10.6.2012 00:24

Taky už mandle nemám. Vytrhli mi je a konečně se přítelkyně v klidu...
živ  |  23.2.2014 00:39

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *