Med jako lék

11.4.2003 00:00
Zdravá výživa

Včelí med není pouhé sladidlo, ale je možné ho využít i při léčbě různých zdravotních potíží. Med působí protizánětlivě, zlepšuje trávení, posiluje psychiku a srdce a zlepšuje dokonce spánek, je to však jen zlomek jeho léčivých schopností.

"Včelí med obsahuje řadu látek s antiseptickým účinkem. Naši předkové ho mazali do ran a ty se pak dobře hojily," řekl ČTK autor knihy o přírodní léčbě včelími produkty Josef A. Zentrich.

Zná také případy, kdy si včelaři užíváním medu místo medikamentů vyléčili žaludeční vředy.

Kromě medu se dají k léčení využít i ostatní včelí produkty. Zentrich uvedl, že k léčbě žen používá mateří kašičku. "Dá se jí regulovat menstruace a její užívání zvyšuje schopnost organismu vstřebávat vápník. Navíc výborně tlumí klimakterické obtíže," uvedl příklady.

Propolis je podle Zentricha prvotřídní antibiotikum a je možné ho kombinovat i s chemickými léky. Tlumí dokonce citlivost a bolestivost, povzbuzuje činnost obranného systému organismu, zastavuje růst plísní a ničí je a podporuje hojení ran. Na některé obtíže příznivě působí i pyl. Obsahuje látky podobné mužským hormonům a lze ho používat při léčbě zbytnění prostaty u starších mužů, podotkl Zentrich. Upozornil však na to, že někteří lidé mohou být na včelí produkty alergičtí.

Co se týká medu jako sladidla, říká o něm, že je podstatně lepší než cukr. Pokud někdo špatně usíná, může si udělat nápoj z teplého mléka oslazeného medem a přidat do něj jednu až dvě kávové lžičky kozlíkových kapek. Zentrich však doporučuje, aby jej lidé neužívali déle než šest týdnů. Na kocovinu je dobré sníst během půl hodiny dvakrát 60 gramů medu a několik tablet vitaminu B, nejlépe B komplexu.

Petra Kučerová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jak si může tuto knížku zařídit člověk, který není z Prahy?
Marie Miková  |  10.4.2003 13:36

Pro mne je med velice dulezity, dodrzuji delenou stravu a sacharidy smim jist...
Dáša  |  11.4.2003 07:37

Mohu potvrdit - roztok medu, vody a archar-taše (mumio či slzy skal) měl...
vilík  |  11.4.2003 08:48

Ako praktický včelár som smutný z toho,že v Košických predajňach sa...
Laco  |  11.4.2003 15:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *