Milovníci uzenin a mléka jsou ohroženi přebytkem jodu

14.3.2007 00:00
Zdravá výživa

Lékaři dlouhodobě varují před nedostatkem jodu. Nyní ale zjišťují, že někteří lidé jsou naopak ohroženi jeho přebytkem. Hrozí zejména těm, kteří si libují v uzeninách, jedí hodně mléčných výrobků a užívají potravní doplňky. Přebytek jodu ohrožuje zejména děti. ČTK to řekla předsedkyně meziresortní komise pro řešení jodového deficitu Lydie Ryšavá.

"Víme, že spousta rodičů v dobré víře dává dětem potravní doplňky a nekontroluje si, co obsahují. I v multivitaminových přípravcích ale je tento stopový prvek," upozornila.

Děti si potravními doplňky navyšují už tak vysoký příjem jodu, který mají z mléka a mléčných výrobků, uzenin či oblíbeného kečupu. V průmyslově vyráběné stravě je sůl obohacená jodem. Potravní doplňky s obsahem jodu dostávají i zvířata, a tak se dostává do mléka a mléčných výrobků. Při srovnání mlék z různých evropských zemí je nejvíce jodu v českém mléce.

Odbornice připomněla, že v Evropě má nedostatek jodu polovina obyvatel. Díky jodidování soli a obohacování potravin jodem se Česko v roce 2000 zařadilo mezi země, jejichž obyvatelstvo celkově nedostatkem jodu netrpí. Nízký přísun tohoto prvku má ale polovina seniorů.

Denní doporučená dávka pro dospělé je v rozmezí 125 až 150 mikrogramů, pro děti do pěti let 120, pro těhotné a kojící ženy 200. Tělo zvládne dlouhodobě až 300 mikrogramů, jednorázově až čtyři miligramy. Jod je rozpustný ve vodě, jednorázově vysoká dávka se vyloučí močí.

Jod usměrňuje v buňkách přeměnu základních živin na energii pro růst a funkci. Výrazný nedostatek jodu se projevuje jako kretenismus, v Česku už není. Mírnější nedostatek způsobuje potíže při učení a chápání, vede k nesoustředěnosti a zvýšené únavnosti. Člověk má pocit mrznutí končetin, má suchou kůži, trpí zácpou. Až viditelné zbytnění štítné žlázy ho ale přivede k lékaři. Při nadbytku naopak má člověk pocit horka, je přehnaně čilý, nervózní, potí se mu ruce, mastí se mu kůže a vlasy a buší mu srdce.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To by odpovídalo, soused je starý a je to kretén.
Jiří  |  15.3.2007 15:02

to se mi nezdá v poslední době všude čtu jak Česká republika je jedna...
 |  15.3.2007 18:57

Tak dlouho jsem se už nezasmála...
jana  |  16.4.2007 13:08

Zdravím, já teda nevím, jak to s těmi uzeninami je.Podle mě je to...
Miluše  |  27.6.2014 21:45

Jódem (jodičnanem nebo jodidem sodným/draselným) se obohacuje pouze sůl...
Chemik  |  28.6.2014 11:20

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *