Ministerstvo zdravotnictví varuje před smaltovaným nádobím

4.12.2006 00:00
Zdravá výživa

Ministerstvo zdravotnictví varuje veřejnost před používáním smaltovaného nádobí opatřeného vnějším barevným dekorem s různými motivy z produkce tuzemské společnosti Smaltum. Z hrnků, misek či talířků se totiž podle úřadu uvolňuje velké množství těžkých kovů. ČTK o tom informoval hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Za nebezpečné ministerstvo označilo hrnky s červeným smaltem, zdobené motivy chobotniček, koček a domů. Dále pak hrnky s oranžovým smaltem, misky s modrým smaltem na vnitřní straně a mělké talíře s červeno-oranžovým smaltem na okraji a béžovým ve středu talíře, vyplývá z tiskové zprávy ministerstva.

Úřad na základě chemických rozborů zjistil, že barevné smalty zasahující až k okraji uvolňují těžké kovy: kadmium a olovo. Riziko pro spotřebitele spočívá v tom, že při pití tyto kovy ulpívají na rtech a následně mohou být konzumovány, upozorňuje Vít.

Výrobci a distributoři těchto výrobků jsou ze zákona povinni nebezpečné produkty okamžitě stáhnout z trhu. Lidé, kteří si uvedené nádobí již zakoupili, mohou výrobky dovozci nebo distributorovi na jejich náklady vrátit.

Kromě tuzemského trhu lze nebezpečné nádobí najít i v obchodech na Slovensku, v Německu, Británii, Polsku, Francii, Belgii, Maďarsku, Nizozemsku, Finsku, Lotyšsku či Litvě.

Zdroj: ČTK

Související články

Varování před dětským plastovým nádobím

8.11.2006 00:00

Varování před červenou rýží

13.7.2006 00:00

Ftaláty v parfémech

18.12.2002 00:00

Přidat komentář

 
* *