Některé obaly potravin obsahují nepovolené látky

23.12.2005 00:00
Zdravá výživa

Některé obaly z měkčeného PVC používané českými výrobci potravin obsahují podle ekologů látku, která poškozuje hormonální systém. Přítomnost nonylfenolů v obalech dokázaly analýzy, které nechalo vypracovat sdružení Arnika. Z deseti náhodně vybraných obalů obsahovaly nonylfenol čtyři. Látka přitom není na seznamu povolených pro výrobu obalů. Ve dvou laboratoře zjistily i přítomnost jedovatých dioxinů.

Na používaní PVC při balení potravin členové Arniky upozorňují spotřebitele před Vánoci u obchodů v Děčíně, Praze a v Jihlavě. Seznam výrobků balených do PVC zveřejnila Arnika na svých internetových stránkách, spotřebitelé tam najdou i rady, jak takový obal poznat.

"Naším cílem je domluvit se s prodejci a výrobci na náhradě rizikové látky," řekl novinářům vedoucí toxického programu Arniky Jindřich Petrlík. Připomněl, že v Česku bylo používání PVC na balení potravin zakázáno, v souvislosti se vstupem země do EU však byl zákaz zrušen. V obalech je PVC podle Petrlíka plně nahraditelné jinými materiály. Někteří výrobci však mají stroje, které neumějí s náhradami pracovat. Změnu si ekologové slibují od nové evropské chemické politiky.

Arnika s požadavkem náhrady měkčeného PVC v obalech oslovila už v minulosti obchodní řetězce. Petrlík doufá, že se k iniciativě přidají i další prodejci a výrobci.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *