Omezte nealko nápoje

22.5.2001 00:00
Zdravá výživa

V některých západních zemích vzrostla konzumace tzv. soft drinků na 8 až 12 za týden, to je asi 400 až 600 za rok. Různé coly a limonády také obsahují kofein. Především je v nich ale příliš mnoho cukru. Dodávají nám z hlediska výživy prázdné kalorie, které tělu neprospějí. V plechovce obsahující 330 ml Coca-Coly je asi 7 lžiček cukru, tj. 40 gramů. Navíc je plná chemikálií, které tělo znečišťují a překáží játrům při odbourávání tuků.

Šumivé nápoje také obsahují spoustu kyseliny fosforečné, která se jinak používá při leptání skla. Když se ji tělo snaží přes ledviny vyloučit, váže se tato kyselina na vápník a tento životně důležitý prvek si bere z kostí, zubů, nehtů a vlasů. Šumivé nápoje přispívají velkou měrou k onemocnění osteoporózou u žen.

"Dietní" varianty těchto nápojů jsou pro vaše tělo ještě nebezpečnějším chemickým koktejlem, nehledě na to, že ke ztrátě nadváhy nijak nepřispívají. Při shazování tuku a obnově metabolických procesů vaše tělo "dia" drinky vůbec nepotřebuje.

Ovocné džusy jsou v pořádku, ale zase je tu velká koncentrace cukru. Na jednu sklenici džusu je třeba 3 až 5 pomerančů. Pokud vypijete jednu sklenici, nic zlého se neděje. Ale když je horko, budete se chtít pravděpodobně napít víc. A kdybyste měli místo toho všechny ty pomeranče sníst, asi by se vám do toho nechtělo. Během letních měsíců máme tendenci pít příliš mnoho ovocných džusů. Mnohem lepší je ale jíst celé ovoce.

Bylinkové čaje jako mátový, heřmánkový, apod. také neškodí. Pijte je polibosti, avšak neslazené. Vyvarujte se ale těch barevných přitažlivých balení, dokud se na nálepce nepřesvědčíte, že jsou naprosto přírodní. Mnohá z nich totiž obsahují umělá barviva, příchuti a nadbytečné kalorie. Nezapočítávejte ale tyto čaje do své denní spotřeby vody. Dopřejte si je navíc. - Závěr zůstává jasný: čistá voda je a bude ze všeho nejlepší! Jediným problémem dnešních dnů je otázka, kde máme vodu vhodnou k pití najít.

Zdroj: Štíhlá revoluce - Leslie Kenton

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

pardon nemyslel jsem zelene (ten mam nejradeji) ale ledove caje :)
Tom  |  28.6.2007 20:18

Ledové čaje jsou stejné svinstvo jako ostatní zmiňované chemie.
Rob  |  28.6.2007 20:45

S pitným režimem je mnohdá problém.Vybrat si, co je vhodné a co...
Bohumil  |  27.5.2008 18:59

Zase Bohumil a jeho reklama...Pijte všechno na střídačku, mimochodem voda...
xxxxx  |  28.5.2008 06:10

Pozor!! v kazdem meste je voda z kohoutku jina. Nekde je lepsi nez balena,...
martin  |  23.8.2008 10:46

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *