Ovčí sýr proti rakovině?

29.10.2004 00:00
Zdravá výživa

Proč se horalé dožívají vysokého věku? Podle polských vědců existuje jednoduchá odpověď. Ovčí mléko totiž obsahuje zvláštní látky, které dokonce dokážou zastavit rakovinu. Proto z něj chtějí vyrobit lék, který by prý mohl zachránit svět.

Obyvatelé polských hor si již zvykli na návštěvy vědců z univerzity v jihopolské Vratislavi. Mladí vědci odebírají vzorky mléka a zkoumají obsah jedné z kyselin podle toho, co ovce žerou. Konkrétně jde o CLA, tedy konjugovanou kyselinu linolovou.

Tato látka je známa a už nyní se používá třeba v tabletách podporujících hubnutí. CLA v nich podle výrobců totiž urychluje odbourávání tukové tkáně a mění nevzhledné špeky ve svaly.

Podle polských vědců je právě v tuku, který se získá z ovčího mléka, CLA vůbec nejvíce - přibližně 1,24 procent. Její obsah se přitom mění podle toho, co ovce žerou.

Badatelé zjistili, že pokud jim naordinují dietu a přidají do žrádla více olejnatých rostlin, jako jsou například semínka slunečnice nebo lnu, pak obsah CLA vzroste až na dvojnásobek.

Vratislavští vědci přemluvili ke spolupráci své kolegy z varšavského Institutu průmyslové chemie. Chemikům se podařilo najít způsob, jak z ovčího mléka získat co nejvíce CLA.

Vědci pak vyzkoušeli, jak se látka chová v kontaktu s buňkami zasaženými rakovinou. Výsledek byl úžasný. Ve 100 procentech případů se zastavilo rakovinové bujení.

Preparát však nyní musí projít ještě dalšími testy. K tomu je zapotřebí v přepočtu asi 3,5 milionu korun na zhruba tříleté bádání. Peníze ale univerzita nemá.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A teďka otázka - je to otestovaný jako léčba, nebo je to zkoušený...
DS  |  17.11.2014 15:13

Někde jsem četla,že u koz a delfínů se nevyskytl ani jeden případ...
Eva  |  17.11.2014 15:26

Čím to je? V lepším případě statistikou, výběrovým efektem. Firma,...
!  |  17.11.2014 19:04

No ale tady nešlo o byznys. To byl článek jako naučný.Někde to bylo...
Eva  |  17.11.2014 19:12

Správně píšeš - "jako naučný".
!  |  18.11.2014 13:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *