Od pizzy a koly ke chlebu a vodě

23.6.2005 00:00
Zdravá výživa

Když Annette Evansonová z kansaského Overland Parku vypravuje každý den svého syna do školy, zabalí mu oběd s mrkvemi, celozrnným chlebem a čerstvým ovocem. Považuje to za obranný tah. "Ve školách dávají dětem párky v rohlíku," říká. "Už se to podobá rychlému občerstvení. Jaký příklad to dětem dáváme?"

Znepokojení nad nezdravým jídlem ve školách a zjevně se rozmáhající obezita a nemocnost americké mládeže spustily nový druh stravovacího boje ve školních jídelnách v USA.

Frontovou linií doposud byla bitva proti přeslazeným limonádám ve školních automatech, nyní ale roste armáda rodičů, lékařů a vládních činitelů, kteří usilují o vystrnadění takových jídel, jako jsou sýrová pizza, hot dogy a hranolky. Chtějí také, aby učitelé přestali dětem ve třídách dávat bonbony.

"Celý školský systém stravování se vymkl kontrole," povzdechla si Margo Wootanová, ředitelka nutriční politiky Centra pro vědu ve veřejném zájmu.

Odpor proti změnám je silný. Mnoho školních vedoucích říká, že děti odmítají neobvyklá jídla a požadují stálice jako hamburgery, hranolky a párky v rohlíku. Učitelé váhají a tvrdí, že děti se dychtivěji učí, pokud učivo doprovází nabízený bonbon či pizza.

Společnost vyrábějící nápoje, především Coca-Cola a Pepsi, se též podílejí aktivně na této debatě a vysílají lobbisty, aby bránili prodej limonád ve školách. Útok takové opozice zmařil návrh zákona, který byl letos projednáván v Kansasu a který požadoval zdravé jídlo a pití ve školních automatech a zakazoval učitelům dávat dětem bonbony jako odměnu za práci.

"Na mnoha úrovních existuje odpor proti změnám," říká Amy Lanouová, expertka na stravování z Lékařského výboru pro odpovědnou medicínu. "Jsme ještě daleko od podávání zdravých jídel dětem ve školách."

Obhájci změny však říkají, že činí pokroky. Letos se Connecticut stane prvním americkým státem, který přijme zákaz prodávání sladkých limonád ve školách. Podobné právní normy jsou předloženy v 17 jiných státech.

Změny se značně liší od školy ke škole. Některé jsou minimální: v jistých školách je nyní pizza posypána nízkotučným sýrem a hranolky jsou pečené, nikoli smažené.

Jiné změny jsou více patrné; v Buffalu ve státě New York školy dávají ceny dětem, které jedí hodně ovoce a zeleniny, a v Sarasotě na Floridě mají celozrnné pšeničné chleby jako přílohu k několika salátům.

Některé školy vycházejí vstříc labužníkům. Státní škola Marblehead Community Charter ve státě Massachusetts má na menu dušenou zeleninu, ořechovou kaši a špenátový salát.

"Vše se teprve dává do pohybu, musíme toho ještě spoustu udělat," říká Alicia Moag-Stahlbergová, výkonná ředitelka skupiny Akce pro zdravé děti.

Úsilí obrátit školy na zdravé stravovací programy bylo urychleno zprávami lékařů o tom, že americké děti znatelně tloustnou a churaví.

Podle Center pro kontrolu zdraví se počet dětí s nadváhou ve věku od šesti do jedenácti v poslední 20 letech více než zdvojnásobil a ve věkové kategorii 12 až 19 let se dokonce ztrojnásobil. Stejně znepokojující jsou zdravotní problémy, které s obezitou souvisejí, včetně cukrovky.

Kvůli rozsahu obav byl aktualizován federální zákon, který přiměje všechny školy, aby od 30. června 2006 čerpaly z federálních fondů na politiku zdravého stravování.

Nové americké směrnice týkající se stravy, které byly vydány v lednu, donutí mnoho školních okrsků aktualizovat jídelníček a začlenit do něj celozrnné pečivo a čerstvé ovoce a zeleninu.

Ministerstvo zemědělství tlačí na školy, aby inovovaly. Momentálně požaduje údaje o vyživovací kvalitě jídel na čtyřech stech amerických školách, aby se ukázalo, jestli se od poslední alarmující studie dosáhlo zlepšení.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *