Pokrmy, které vás udrží přes zimu v kondici - Dršková polévka z hlívy ústřičně

5.2.2010 00:00
Zdravá výživa

V tomto seriálu vám budeme přinášet recepty, které jsou vhodné do chladného zimního období. Dodávají velké množství vitamínů, minerálů a celkově posilují obranyschopnost organismu. Budeme vybírat recepty bez obsahu lepku a mléčných výrobků, jež v zimě přispívají k zahlenění organismu.

 

Dršková polévka z hlívy ústřičné

Suroviny:

500 g hlívy ústřičné, 5 středních cibulí, 4 stroužky česneku, sádlo nebo olej, sůl, 4 lžíce solamylu, pohankové mouky či 1 brambor na zahuštění,  majoránka, směs koření "český guláš".

Postup:

Na 2 lžících sádla či na rostlinném oleji osmahneme jemně nakrájenou cibuli do zlatova a přidáme na nudličky nakrájenou hlívu ústřičnou (nožky odkrojíme), krátce orestujeme a zalijeme 2 litry vody či vývaru. Pak přidáme na plátky nakrájený oloupaný česnek (jak má kdo rád), vložíme podle množství vody masox a asi 2 malé lžičky gulášového koření (sladká paprika, pepř, cibule, česnek, kmín, nové koření, sůl) a povaříme.  Nakonec zahustíme pohankovou moukou či bramborovým škrobem rozmíchanými ve trošce studené vody nebo najemno nastrouhaným syrovým bramborem Přidáme lžíci drcené majoránky. Znova necháme chviličku přejít varem a je hotovo.

Zdravotní přínos surovin:

Cibule obsahuje allicin - látku se silně antibiotickým účinkem v našem těle. Pomáhá chránit organismus před infekcemi. Cibule podporuje chuť k jídlu a posiluje trávení. Má pozitivní vliv na ledviny, cévní systém a srdce. Pomáhá redukovat vysoký krevní tlak i cholesterol.

Česnek - Je účinnou ochranou proti nachlazení, při onemocnění horních cest dýchacích a chronickém zánětu průdušek, pomáhá při zahlenění, kdy usnadňuje vykašlávání hlenu z dýchacích cest, svým působením proti virům a baktériím celkově zvyšuje odolnost organismu, ovlivňuje krevní oběh, podílí se na snížení hladiny cholesterolu a je vhodnou ochranou proti kornatění cév, pomáhá normalizovat vysoký i nízký krevní tlak, zvyšuje vstřebávání vitaminu B, které bývá narušeno zejména po léčbě antibiotiky, pomáhá tělu vyloučit přebytky cukru z krve, hraje důležitou roli při odstraňování plísní z našeho těla, jeho působení se využívá také v boji se škodlivými bakteriemi, které se nacházejí v tlustém střevě, nebo se střevními parazity, jako jsou např. škrkavky a roupy.

Hlíva ústřičná – Obsahuje množství důležitých proteinů, sterolů, aminokyselin, mastných kyselin, vitamínů řady B a dále vitamíny D, C, K, řadu stopových prvků jako železo, draslík, fosfor, sodík, zinek, selen, bór, jód a především beta-1,3-D glukany. Všechny tyto látky ve společné harmonii mohou vzpružit vlastní imunitu lidského organismu a stimulovat regeneraci buněk. Preventivně posiluje organismus. Pomáhá u mnoho různorodých onemocnění. Velmi účinně upravuje hladinu cholesterolu v krvi a také krevní tlak. Je vhodná i pro diabetiky, alergiky a astmatiky. Bylo zjištěno, že hlíva příznivě působí na kožní poruchy, jakými je ekzém nebo akné. Je vhodná i pro ty, kdo trpí různými kloubovými záněty. A dokonce díky obsahu betaglukanů dokáže úspěšně omezovat vedlejší účinky chemoterapie a je schopná významně pomoci i v boji proti rakovině. Hlíva se příznivě osvědčila při léčbě hemeroidů, křečových žil, bércových vředů a popálenin. A konečně velmi významným faktem je, že tím, jak zlepšuje metabolismus a regeneruje vnitřní orgány, jakými jsou játra, ledviny a slinivka, v podstatě zpomaluje proces stárnutí.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Smaženým pokrmům se vyhýbám, ale vysvětli mi, prosím, proč marihuanu...
Lio  |  6.2.2010 14:22

Já ji taky vařím, chutná celé rodině. Dávám tam na jemné nudličky i...
Helena  |  6.2.2010 19:45

Jed v malém množství slouží jako lék.
J  |  7.2.2010 21:57

Zajímavá varianta "Drškovky" :-D...
Kuchařka  |  14.2.2010 14:42

Drštková polévka se dělá z hovězího žaludku, t.zv drštěk!!!
aladin  |  13.12.2010 00:39

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *