Polévka povzbuzuje chuť i proces trávení

3.4.2007 00:00
Zdravá výživa

Polévky jsou chutné, jejich příprava je zpravidla nenáročná a zároveň jsou i zdravé a mohou pomoci při hubnutí. Podle odborníka na výživu Pavla Kohouta polévky většinou obsahují v ideálním poměru zdravé živiny, které nejsou tak koncentrované jako v hlavním jídle. Polévka je předehrou. Vzbudí chuť k jídlu, povzbudí sekreci slin a žaludečních šťáv. Postupně se rozjede zažívací trakt i peristaltika neboli rytmické smršťování svalstva trávicího ústrojí, řekl Kohout novinářům.

Tím, že polévka rozloží jídlo na dva chody, může se hladina cukru v krvi zvyšovat pomaleji a nedochází k ukládání glyceridů do tukové tkáně. Polévka snižuje pocit hladu, takže člověk většinou sní menší množství hlavního jídla. Je tedy prevencí obezity a je dokonce součástí redukčních diet.

Pozitivní vliv polévek na hmotnost potvrdila i osmiletá studie, která sledovala stravovací zvyklosti 5000 Francouzů. Lidé, kteří ji jedli pětkrát týdně, měli ve srovnání s osobami, které ji jedly jen občas, lepší váhu, nižší hladinu cholesterolu a přijímali více vitaminů. Nejzdravější byly polévky s kousky zeleniny, které člověk tráví pomaleji, což posiluje pocit nasycenosti.

Polévky tím, že obsahují zeleninu, dodávají tělu potřebné vitaminy, a to přesto, že se zelenina vaří. Část vitaminů se ze zeleniny nejlépe dostane právě tím, že se vaří v něčem tučném. Množství vitaminu C se však varem snižuje, a proto je dobré do polévky dávat nakonec i čerstvou zeleninu.

O tom, že Čechům polévky chutnají, svědčí anketa na webových stránkách www.nadoma.cz, které se zúčastnilo 3400 respondentů. Téměř všichni uvedli, že mají polévku rádi, a 60 procent lidí dodalo, že jí polévku nejméně třikrát týdně.

Méně kalorické polévky se hodí k vydatnějšímu hlavnímu chodu. Pak není vhodné jejich energetickou hodnotu zvyšovat přidáním smetany či moučnými přísadami. Naopak sytější hustší polévky mohou s pečivem nebo zeleninovým salátem nahradit celý oběd, případně večeři.

Polévka je rychlé teplé jídlo, které splňuje kritéria zdravé výživy. Zvláštní úlohu má vhodně vybraná polévka u nemocných lidí. Díky tekuté konzistenci je lépe poživatelná. Výhodou je, že je možné ovlivnit nejen její energetickou hodnotu, ale i teplotu - při horečkách je vhodnější podávat chladné polévky. Polévku lze využít i tam, kde je potřeba tělu dodat určité množství energie, vlákniny či minerálních látek.

Jitka Klejnová - ČTK

Související články

Snídaně pro zahřátí, energii a štíhlou linii

4.4.2003 00:00

Snídejte jako král

28.5.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Polévka je grunt a druhé je špunt, říkávala babička!
 |  3.4.2007 12:50

Souhlas. Ja nemuzu jist druhy jidlo bez polivky. Skoda jen, ze polivka se...
Vladimir  |  3.4.2007 15:45

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *