Přírodní projímadla

10.2.2005 00:00
Zdravá výživa

Syntetická laxativa dráždivě působí na střevní sliznici nebo žlučník a narušují střevní flóru. Mohou sice povzbudit střevní činnost, ale nedokážou přivodit návrat k normálnímu stavu, takže nemají žádný trvalý léčebný účinek.

Rostlinné slizy roztahují střeva, udržují vodu ve stolici a brání jejímu vysychání. Zvlhčují rovněž střevní stěny a zabraňují kolitidě, i když někdy také působí plynatost. K jejímu omezení však postačí horký nápoj nebo lépe slabý odvar špetky řešetláku na bedrníku anýzu v šálku vody.

Agar se vyrábí z mořských řas ve formě tyčinek nebo prášku. Dejte 1-3 lžičky (podle věku a zdravotního stavu) do polévky nebo vývaru a několik minut povařte.

Lněné semeno můžete používat samostatně nebo v kombinaci s jinými rostlinami. Dejte 3 plné polévkové lžíce do litru vroucí vody a nechte přes noc změknout. Během dne pijte 2-3 šálky. Odvar lněného semena se dá také používat jako jemný klystýr. 57 g semen povařte 2 minuty v litru vody.

Semeno bílé hořčice má změkčující a povzbuzující účinky. Přidejte 1 či víc lžiček do polévky.

Olivový olej lisovaný zastudena je lék ze všech nejlepší a nejvhodnější. Zvlhčuje sliznici a přitom ji nezalepí, takže sliznice může vstřebávat živiny. Napomáhá také sekreci jaterních a pankreatických šťáv. Laxativní účinky oleje se nejlépe projeví ráno na lačný žaludek. Zcela postačí 1-3 lžičky. Organismus olej lépe stráví, smícháme-li ho se stejným dílem citrónové šťávy. Samotný nebo s vlažnou vodou ho také můžeme použít jako jemný klystýr pro děti. Zpracováno podle knihy: Zdraví pro celý život, nakladatelství Ivo Železný

Přírodní potravinové doplňky pomáhající při zácpě:

Triphala - osvědčený ajurvédský prostředek na akutní i chronickou zácpu
Štáva z celých listů Aloe vera - čistí trávicí trakt a změkčuje stolici
Acidophilus 6 miliard - obnovuje zdravou střevní mikroflóru, pomáhá při zácpě i průjmu
Rabanon Bio - 100% š´táva z černé ředkve - napomáhá peristaltice střevní a usnadňuje průchod tráveniny střevy, ozdravuje játra a žlučník

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Mohla bych Vám pomoci,já sama užívám přírodní produkt,žádná...
frojdova.j@seznam.cz  |  29.6.2010 10:10

Doporučuji http://www.prodejbylin.cz/sortabc.html
pobyda  |  13.8.2010 18:51

A kdy začne to lněné semínko působit ? jak hned nebo za den , dva ? Díky:)
Barbara  |  20.7.2012 12:13

Nutrilite rozpustná vláknina,(na lačno rozpuštěná ve vodě),mám...
Marcela  |  20.7.2012 16:38

Šťávu z Aloe mám rád.Když jsem trpěl na bolesti břicha,dal jsem si...
Radek  |  22.2.2013 14:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *