Proti chřipce posílí strava bez špatných tuků

29.11.2005 00:00
Zdravá výživa

Proti chřipce posílí organismus nejen otužování a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, ale také strava, která není zatížena "špatnými" tuky. Psycholožka Marcela Slavíčková z Ústřední vojenské nemocnice, která se zabývá léčením stravou, ČTK řekla, že riziko pro lidské zdraví představují tučná, smažená a fritovaná jídla.

Tuky jsou ve stravě nezbytně důležité, je však třeba si umět vybrat, uvedla. V zimě či ve stresu člověk instinktivně cítí, že tuk ve stravě potřebuje. Tuky by měly tvořit nanejvýš třetinu celkové denní dávky potravin. Těch "zdravých" by mělo být nejméně 85 procent, "špatných" do 15 procent, upřesnila psycholožka.

Pokud tuto zásadu chce člověk dodržet, měl by se podle Slavíčkové vyhnout rychlým občerstvením ve stáncích, fastfoodech, jídelnách a restauracích, kde si nemůže zkontrolovat, jaké tuky byly na přípravu pokrmu použity.

Zdravé tuky obsahují nenasycené mastné kyseliny a jsou v panenském olivovém nebo řepkovém oleji, vlašských ořeších a mandlích, lněném semínku, tučných rybách a rybím oleji a také ve žloutku vejce vařeného na hniličko.

Nezdravé tuky obsahují nasycené mastné kyseliny a jsou v másle, sádle, ztužených tucích a levných stolních olejích. Podle Slavíčkové by to lidé neměli přehánět ani s tučnými mléčnými výrobky a měli by počítat se skrytým tukem v uzeninách a pečivu. Podle zásad čínské medicíny, jimiž se psycholožka řídí, posiluje obranyschopnost i to, že se člověk vyhne řepnému cukru, který dodává tělu prázdné kalorie a vyplavuje minerály z těla. Slavíčková varovala i před velkou konzumací pšeničné mouky, která "zalepuje" střevo a činí ho nefunkčním v odolnosti proti virům.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pokud clanek rika "A" melo by zaznit i "B". Pokud se uvadi repny cukr jako...
josraf  |  29.11.2005 12:46

Souhlasím, vždyť přeci bez trochy sladkého bychom také moc dobře...
Lena  |  30.11.2005 06:03

také nedokážu pochopit, proč autor nemůže do svého článku zařadit i...
mojmas  |  27.12.2005 18:46

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *