Pšenice imunitě nesvědčí

28.9.2005 00:00
Zdravá výživa

S posilováním imunity před chřipkovou sezonou je dobré začít už nyní. ČTK to řekla psycholožka Marcela Slavíčková z Ústřední vojenské nemocnice. Odbornice na léčení stravou vychází z alternativních metod východní medicíny a radí upravit jídelníček. "Skrytým rizikem pro imunitu je hladká pšeničná mouka," vysvětlila Slavíčková.

Šlechtěná pšenice je součástí jídelníčku Čechů asi sto let, tedy zhruba pět generací, její spotřeba je tedy dlouhodobá. Pšenice v jídelníčku stále přibývá - je totiž například i v uzeninách, pivu, jogurtu či ovocném džusu. Problém podle Slavíčkové ale je, že posledních padesát let dávají Češi přednost hladké, doběla vymílané mouce, tím přicházejí o řadu živin.

Celé obilné zrno je kompletní plnohodnotná potravina. Obsahuje sacharidy, tuky, vitamíny, minerály a vlákninu.

V pšenici je však ze všech obilovin nejvíce lepku. Ten dobře váže, tedy lepí těsto, zlepšuje jeho tažnost a kynutí. "Lepek však také zalepuje střeva a zhoršuje vstřebávání a kolování živin," varovala Slavíčková. Podle ní jsou střeva jedlíka pšenice "jako zalepené, špinavé, zaschlé, páchnoucí stěny popelnic".

Nejvyšším principem zdraví je podle východní medicíny volný oběh živin, tedy energií, v těle. Lepek působí proti tomuto principu. "Důsledkem je snížená imunita," řekla odbornice. Jednoduchým řešením podle ní je snížit spotřebu pšenice a nahradit ji jinými obilovinami - špaldou, žitem, ječmenem, ovsem či rýží. "Polovičním a všem dostupným řešením je alespoň užití hrubé nebo celozrnné mouky," dodala.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tak takle jsem to rozhodně nemyslela!! Ale přírodni neboli neskodlive veci...
Blanka  |  24.9.2012 13:22

sohlasím, sice jen zdrave nejde, to je taky jasné, ale určitě je to...
Iveta  |  25.9.2012 10:26

Já si spíš poslední dobou nejsem jistá mléčnými výrobky a to jsem...
terezal  |  25.9.2012 11:28

Možná by někoho mohly zajímat revoluční přednášky, které proběhnou...
Granvin  |  1.10.2012 09:37

běž se svojí reklamou do řiti.
Granvin,  |  1.10.2012 19:19

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *