Co je půst? Víc než jen nejíst

18.4.2002 00:00
Zdravá výživa

Když se někoho zeptáte, co to znamená půst, určitě vám odpoví: "No prostě nejíst". Tato krátká formulace sice není chybná, ale do značné míry neúplná, protože popisuje jen malou, viditelnou stránku tohoto jevu.

Pokusíme-li se věcně a střízlivě vyjádřit pojem nejíst, mohli bychom říct: "delší dobu se dobrovolně vzdát přijímání potravy. " Ačkoli je tato výpovědí správná, pojí se rychle s představami dobrovolného hladovění a trýznění sebe sama. Rychle se před námi rozvine obraz neradostné askeze a trestání se odnětím stravy.

Vždycky, když hledáme nejpřesnější výraz nějakého slova. je radno se podívat na jeho jazykový kořen. Slovo půst (něm. fasten) je odvozeno od gótského slova fastan, které znamená "zastavit se, sebrat se. sečkat". A právě tento starý jazykový kořen odhaluje i skutečný význam půstu: zastavení každodenní stravovací rutiny, sebrání se na hektické cestě životem a tak i možnost pozorování sebe sama, sečkání na cestě, plné zbytečných zvyků, zapříčiňujících nemocí.

Odmítnutí stravy je tedy viditelným výrazem vnitřního rozhodnutí k zastavení a stažení se do sebe. Zastavení zase umožňuje návrat k přirozenému řádu a tím pádem i ke zdravější a lepší stravě. Půst tedy znamená rozhodnutí odpoutat se vnitřně na určitý čas od obvyklého způsobu života, tedy i od jídla a pití. Dokážeme-li se jich vzdát, můžeme se osvobodit od přebytečného a znovu si stanovit, co je pro nás skutečně nezbytné a životně důležité. "Zřeknutí se nebere, zřeknutí se dává. Dává význam jednoduchému", řekl významný filozof Martin Heidegger.

Půst je komplexní jev, jehož dynamika postihuje stejnou mírou tělo i duši, který může způsobit hluboce zasahující změny - víc než jakékoli jiné samoléčení.

Přitom je třeba vědět, co se vlastně během půstu v organismu odehrává a jak přitom působí tělesné chemické procesy na duši. Když všechno správně pochopíme, můžeme veškeré dynamické jevy správně utřídit a důvěřovat samoléčivé síle organismu.

Zdroj: Zázračný půst - Silvana Schwitzer, nakladatelství Fontána

Související články

Zásady zdravého půstu

11.4.2001 00:00

Prospěšnost a rizika půstu

10.4.2001 00:00

Mentální a spirituální přínos detoxikace

19.2.2000 00:00

Hladovění nebo půst ?

10.1.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pěkně a názorně je půst popsán zde http://www.pust.cz
Vlasta  |  21.4.2002 21:51

já si myslim že by se nemělo jíst abysme nebyli tlustý
Anita  |  12.3.2007 15:41

Aha ja jsem myslela ze půst je nejist maso 40 dní pred velikonocemi
Linda  |  29.3.2009 15:44

Půst může být cokoliv,co si úmyslně odpíráš,ne? To by mě zajímalo...
Vlaďka  |  30.3.2009 00:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *