Rybí tuk ozdravuje i zkrášluje

24.11.2006 00:00
Zdravá výživa

Nenasycené mastné kyseliny omega 3, které jsou obsaženy především v rybím tuku, snižují riziko srdečních a cévních onemocnění i úmrtí na infarkt, mají protizánětlivé účinky, ovlivňují proces srážení krve a také zlepšují kvalitu vlasů a nehtů. Pokud se podávají ve správných dávkách, mohou prodloužit lidský život. Konzumaci rybího tuku doporučují odborné lékařské společnosti a v některých zemích je rybí tuk na lékařský předpis. Novinářům to řekl Daniel Pella z Lékařské fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafaříka v Košicích.

Rybí tuk může působit také proti srdečním arytmiím. Ty se sice léčí speciálními léky, které však mají nežádoucí účinky. Pella uvedl, že pozitivní působení mastných kyselin omega 3 na pokles úmrtnosti na choroby srdce i na pokles celkové úmrtnosti potvrdily rozsáhlé zahraniční studie.

Lidské tělo si neumí kyseliny omega 3 vyrobit a musí je získávat z potravy. Na tyto kyseliny jsou bohaté mořské ryby, především makrely, lososi a čerství tuňáci. Konzervovaný tuňák má však jen desetinu dávky obsažené v čerstvém mase. Treska obsahuje sedmkrát méně kyselin omega 3 než makrela a jejich obsah v kaprovi je pouze minimální.

O Eskymácích, jejichž strava je bohatá na ryby, se ví, že jen málokterý z nich podlehne ischemické chorobě srdeční. Nemoci srdce jsou méně časté i ve středomořských zemích, uvedl Pella.

Kyseliny omega 3 byť v menší míře jsou také v rostlinném tuku, vlašských ořeších a různých semínkách.

Výtažek z rybího tuku očištěný od toxických látek, které mohu být v rybách, je obsažen i v potravních doplňcích.

Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Na český trh přichází nově výrobek Optimum omega a Marine Omega. Velmi...
Iliana  |  28.1.2007 18:16

Mě rybí tuk dost pomohl na problémy s pletí. Poslední dobou se mi...
markéta  |  27.11.2013 13:09

Mě pomohly také, ale od jiné firmy. Začala jsem je brát kvůli srdci a...
Věra  |  28.11.2013 20:19

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *