Strava snižující cholesterol působí obdobně jako statiny

5.4.2006 00:00
Zdravá výživa

Výsledky nedávného kanadského výzkumu naznačují, že strava bohatá na vlákninu, sóju a zeleninu snižuje cholesterol téměř ve stejné míře jako podávání statinů.

Výsledky nedávného kanadského výzkumu naznačují, že strava bohatá na vlákninu, sóju a zeleninu snižuje cholesterol téměř ve stejné míře jako podávání statinů (statiny jsou cholesterol snižující léky, které se rozsáhle využívají v primární i sekundární prevenci kardiovaskulárních příhod způsobených aterosklerózou). Lidé, kteří nesnášejí statiny vzhledem k jejich vedlejším účinkům, mohou se stejným efektem konzumovat uvedenou stravu bohatou na vlákninu. Kombinované diety se v současné době pravděpodobně neliší v účinnosti dosahování primární prevence od statinů první generace.

Výzkumný tým testoval na skupině 34 mužů a žen s nadváhou portfolio diet s vysokým obsahem sójového proteinu, mandlí, cereální vlákniny a rostlinných sterolů. Tyto diety byly srovnávány s dietami s nízkým obsahem tuku, resp. s normální dietou při současném užívání generického statinu lovastatinu. Portfolio diet bylo téměř stejně účinné jako statiny, tj. po měsíční aplikaci snižovalo LDL-cholesterol téměř o 30 %. Statiny snižovaly LDL-cholesterol o 33 %, zatímco nízkotuková dieta pouze o 8,5 %. Téměř jedna pětina případů mrtvičných záchvatů na celém světě a více než polovina celosvětového počtu srdečních onemocnění jsou spojovány s vysokou hladinou cholesterolu. U potravin s obsahem rostlinných sterolů již bylo snižování cholesterolu demonstrováno.

http://www.nutraingredients.com
Autor : Ing. Olga Kopáčová;

Zdroj: ÚZPI

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Veskere zasady boje proti cholesterolu + jidelnicek na 5 dni jsem sepsala na...
Monika  |  1.2.2018 16:39

Ty reklamy odpuzují.
Petr  |  1.2.2018 17:24

Podle výsledků mého hledání v americké databázi klinických...
Vladimír Prokeš, nutriční terapeut  |  23.7.2018 15:54

Se rozjíždíte :-D
fíháá  |  23.7.2018 15:56

Poradím doplněk stravy Arterin. Mě pomohla tableta užívaná co druhý...
no  |  23.7.2018 16:01

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *