Co o vás prozrazují vaše chuťové preference?

10.5.2001 00:00
Zdravá výživa

Podle indické ajurvédy chuti přímo ovlivňují citové rozpoložení. Citový stav je výsledkem přijímání potravy a chutí v ní obsažených. Když člověk vytrvale sahá po specifické chuti, je potřeba pokládat to za důležitý prostředek diagnózy.

Když má člověk v jarním období silnou touhu po salátu nebo zelené listové zelenině, je to projev přirozené inteligence těla, které ví, že potřebuje hořkou chuť na podporu jarního odhlenění. Na podzim člověk sahá po těžších jídlech sladké, kyselé a slané chuti, protože organismus se potřebuje uzemnit. Chuťové preference tohoto druhu, pokud nezacházejí do extrémů a trvají krátce, je třeba respektovat. Jejich funkcí je uvádět tělesné principy do rovnováhy.

U zdravého člověka chuti fungují na základě rovnováhy mezi protichůdnými kvalitami. Naopak, u nemocného člověka nebo člověka s návykem na specifickou chuť fungují chuti spíše na základě přitažlivosti podobných kvalit. Například člověk s vysokým vnitřním ohněm (podle ajurvédy člověk typu pitta, podle západní psychologie cholerik), namísto přijímání ochlazujících potravin (voda, mléko, ovocné šťávy), holduje alkoholu, který dále přehřívá organismus.

Extrémní a dlouhotrvající preference ústící do zlozvyků, jsou příznakem onemocnění a pro ajurvédského lékaře jsou prostředkem diagnózy.

Když je člověk skutečně fyzicky hladový k nasycení a získání pocitu uspokojení mu stačí sladká chuť (rýže, pšenice, zelenina, ovoce, mléko, nikoliv však sladkosti vyrobené z jednoduchých cukrů!). Když je však hladová či spíše mlsná jeho mysl, bude sahat po výraznějších chutích - slané, pálivé, kyselé, hořké a trpké. Je to mysl, která sahá po exotických chutích a na svoje rozmary zneužívá tělo. Kontrola chuťových preferencí je výborným prostředkem na zvládnutí mysli.

Pokračování: Jaké vlastnosti mají chutě?

Zpracováno podle knihy Zora Doval - Ajurvéda

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Přirozenou inteligenci jsem tedy asi ztratil a když mám jen tu otravnou...
David  |  10.5.2001 07:46

non comentare
cantare  |  27.6.2017 20:23

Jseš o 16 let mimo mísu.
!  |  28.6.2017 18:09

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *