Vegetariánem pomalu a jistě

24.4.2000 00:00
Zdravá výživa

Pokud jste si někdy přinesli domů štěňátko, jistě si pamatujete, jak vás chovatel nabádal,aby jste po několik dní zachovali jídelníček, na který bylo zvyklé. Pokud byste jeho stravu rychle změnili, mohlo by se to projevit průjmy a jinými zdravotními potížemi. Pokud se vy někdy rozhodnete z nějakého popudu přejít na jinou životosprávu, měli byste to činit opatrně a postupně. Lidé, kteří se rozhodnou ze dne na den stát vegetariány či dokonce fruktariány, se mohou dočkat i závažné poruchy zdraví.

Vegetariánství, resp. fruktariánství může napomoci očistit náš organismus a ulevit při mnoha chorobách.
Musí se však postupovat promyšleně a pomalu. Linda Goodmanová ve své knize "Hvězdná znamení" dokonce radí pročišťovat svůj organismus zanešený několikaletou konzumací masa pozvolna po dobu 15 let. Svůj ozdravný program rozplánovala do 3 pětiletých cyklů. Prvních pět let je třeba začít vyřazovat hovězí a vepřové maso, hamburgery, uzeniny , slaninu a jíst ryby, drůbež, ovoce, zeleninu, chleba, obiloviny, luštěniny,ořechy,vejce a mléčné výrobky. Jeden den v týdnu se vyhradí pouze pro příjem ovoce či ovocných šťáv.

Během druhého pětiletého období se vyřadí ryby, drůbež a vejce a pokračuje se v konzumaci všech druhů zeleniny, chleba, obilovin, luštěnin,ořechů a mléčných výrobků. Opět se jeden den v týdnu jí pouze ovoce či pijí ovocné šťávy.

V dalších pěti letech se vyřadí veškerá zelenina, která roste pod zemí. Nyní se dieta skládá pouze ze zeleniny, která roste nad zemí, z ovoce, chleba, obilovin, luštěnin,ořechů, mléka a sýra. Jeden den v týdnu se dodržuje ovocný půst.

Po takovéto patnáctileté přípravě by měl být organismus schopen zdravě fungovat pouze na ovoci, ořechách a semenech. Člověk se stane fruktariánem a je přitom silný a zdravý.

Jistě ne každý z vás se po přečtení tohoto článku rozhodne být fruktariánem, důležité však je, abyste si zapamatovali, že všechny změny jídelníčku směrem ke zdravé výživě musíte provádět postupně. Vyvarovat byste se měli i všech "osvědčených" nárazových diet za účelem hubnutí. Většinou vedou pouze k rozházení metabolismu.

Autor: mk

Související články

Vliv vegetariánské stravy na zdraví

28.6.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Po letech zdravím a jednoznačně doporučuji!!!...
kaczeka  |  31.7.2009 14:58

Stala jsem se vegetariánkou ze dne na den ve svých 11ti letech a žiju...
Jana  |  13.2.2012 14:29

Ty vado, už 9 let vegetariánka a eště žiješ? Bravo!
Jandák  |  13.2.2012 15:37

závidím já se o to taky snazim
martina  |  8.8.2012 10:35

Jsem vegetariánka už přes 30 let a hlásím, že naprosto zdráva,...
Já  |  8.8.2012 10:40

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *