Vegetariáni v Polsku zahájili kampaň prodejem psího masa

15.5.2007 00:00
Zdravá výživa

Vegetariáni v Polsku vcera zahájili týdenní kampaň za bezmasou výživu. Obyvatelům Varšavy budou u stanice metra Centrum nabízet za výhodnou cenu psí maso. Chtějí se prý tak lidí zeptat, proč dělí zvířata na ty k milování a ty k jídlu. Uvedla to na svých internetových stránkách nadace Viva, která akci na 122 místech celého Polska organizuje.


    "V polských řeznictvích se ročně zabije okolo 470 milionů zvířat. To znamená, že každý den více než milion zvířat přijde lidskou rukou o to nejcennější, život. To je více než 50.000 během hodiny, 1000 každou minutu," informují organizátoři akce Týden vegetariánství.


    Podle polských vegetariánů není z etického a morálního hlediska jedno, co lidé jedí. Volba rostlinné výživy může podle nich dokonce zachránit civilizaci.


    Akci doprovázejí koncerty, přednášky, výstavy, darování krve, závody ve vaření, projekce filmů, kurzy vaření vegetariánského jídla či pikniky.
    Podle průzkumu společnosti GUS se v Polsku veřejně hlásí k vegetariánství jediné procento Poláků. Podle neoficiálních odhadů se masu mohou vyhýbat až tři procenta obyvatel.


    Ačkoliv je ale polská kuchyně je založena na masu, i vegetariánství se začíná prosazovat. Zejména ve velkých městech vznikají vegetariánské restaurace, zdravá výživa s důrazem na zeleninu a ovoce je častým tématem v časopisech, novinách i televizi.


    V Česku se k vegetariánství hlásí podle průzkumů podobně jako v Polsku dvě až tři procenta obyvatel. Nejvíce vyznavačů tohoto životního stylu je ve Velké Británii, Švýcarsku a v Německu, kde se k němu hlásí kolem osmi procent lidí.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

podle sveho svedomi maji pravo zrat maso jen ti, komu je osud Polskych psu...
orecha  |  23.1.2008 13:43

Pes je dobrý a nemá zápach. To kuřata, nacpávaná rybí moučkou, ano....
Alík  |  23.1.2008 13:54

kdo z vás byl rostlinou, že to tak přesně ví? Já s vámi souhlasím,že...
to jó  |  2.3.2008 19:49

Lidi dneska sežerou všechno co se dá, tak není divu že se jí to co je...
joska  |  16.6.2008 05:12

když tak čtu některé ty komentáře, tak si přeji aby se někteří...
akzned  |  1.4.2011 16:26

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *