Vhodná strava před zkouškami a testy

5.1.2009 00:00
Zdravá výživa

Také před zkouškami, kdy se člověku doslova stahuje hrdlo strachem, je vhodné se nasnídat. Pokud je strach tak velký, že člověk není schopen pozřít ani sousto, musí se přinejmenším alespoň napít. Uklidňující účinek mohou mít bylinkové čaje, také šálek kakaa.

Jídla bohatá na bílkoviny zvyšují před zkouškami produkci adrenalinu, nonadrenalinu a dopaminu, což podporuje pozornost a analytické myšlení. Pokud máte zkoušku dopoledne, měli byste si dát k snídaní kromě obilnin také nějaký mléčný výrobek. Ideální je můsli nebo celozrnný chléb se sýrem. Pokud máte hrdlo stažené strachem, dejte si jogurtový nápoj s obilnými vločkami.

Pokud máte zkoušku odpoledne, dejte si k obědu rybu nebo drůbeží maso se salátem.

Trvá-li zkouška déle než hodinu, je nezbytné hodně pít (ředěné ovocné šťávy nebo vodu). Abyste si zcela nevyčerpali zásoby sacharidů, měli byste současně jíst můsli tyčinky nebo ovoce.

Víme, že hroznový cukr je jednoduchým cukrem, který je spotřebován přímo, je obzvlášť vhodný při duševních výkonech. Často ho konzumujeme právě před zkouškami. Rychlé doplnění cukrů ale není žádná zvláštní výhoda. Hladina cukru v krvi rychle stoupne, což okamžitě ovlivní schopnost výkonu mozku. Zpětnou regulací v těle vysoký obsah cukru v krvi však rychle klesne a tento rychlý úbytek způsobuje únavu, což působí negativně na naši výkonnost. Proto bychom neměli konzumovat před zkouškami nebo před důležitými událostmi (např. přednáškou), obzvlášť pokud trvá déle než 20 minut, slazené nápoje nebo sladkosti.

Zdroj: Ingrid Kiefer, Udo Zifko - Hýčkejte svou paměť, nakladatelství Computer Press

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nesmysl, například ta "geniální" úvaha o bíklovinách ukazuje, že si...
Formol  |  9.1.2009 15:35

Lehká strava i při učení,aby se mozek nemusel moc zabývat...
vera  |  9.1.2009 21:28

Asi jíš moc těžké věci. Za tvrzení, že se mozek zabývá trávením,...
Žaludek  |  10.1.2009 08:59

ale ,ale to není můj názor.
vera  |  10.1.2009 23:39

to není omluva, to je přitěžující okolnost.
Žaludek  |  11.1.2009 16:07

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *