Vliv vegetariánské stravy na zdraví

28.6.2000 00:00
Zdravá výživa

Je těžké být vegetariánem?O zdravotních účincích vegetariánské stravy se dnes vedou odborné diskuse v mnoha zemích světa. Asi nejvýznamnější skupina odborníků, která se zodpovědně vyjádřila k vlivu vegetariánské stravy, je Americká dietetická asociace. Potvrzuje, že vegetariánská strava je zdravá a poskytuje dostatek všech tělu potřebných látek a to v průběhu celého života, v dětství, v dospělosti, v pokročilejším věku, i u žen v průběhu těhotenství.

Toto prohlášení bylo vypracováno na základě mnoha vědeckých studií a bylo vydáno opakovaně v rozmezí několika let. Novější i starší verze se ve svém názoru prakticky neliší. Hodnotí vegetariánství jako zdravé a poskytující ochranu proti některým závažným onemocněním.

Jedná se zejména o ischemickou chorobu srdeční, vysoký krevní tlak, cévní mozkové příhody a všechny potíže související s cévní aterosklerózou. Účinek vegetariánské stravy u těchto onemocnění je tak výrazný, že řada lékařských pracovišť ve světě přímo doporučuje vegetariánskou stravu u jmenovaných chorob jako léčebný prostředek, a to s velmi dobrým výsledky.

U vegetariánů je také výrazně nižší výskyt některých typů nádorových onemocnění. Je to zejména rakovina tlustého střeva a konečníku, zajímavý je také nižší výskyt rakoviny prsu u žen vegetariánek. Ukázalo se, že u nevegetariánů se mnohem častěji vyskytuje onemocnění ledvin.

Stanovisko zmíněné skupiny odborníků k vegetariánství je tedy velmi pozitivní. Přechod na vegetariánskou stravu může pomoci mnohým lidem od jejich zdravotních potíží a mnohé může před nemocí uchránit. Vegetariánská strava je také vhodná pro sportovce, kteří vydávají mnoho energie. Nejlepším zdrojem energie v potravě jsou škroby a složené cukry obsažené v rostlinných potravinách. Naopak při živočišné stravě se do těla dostává příliš mnoho bílkovin a tuků, které se odbourávají na úkor energie potřebné k výkonu. Proto se mnoho světových špičkových sportovců stává vegetariány.

MUDr.Zbyněk Luňáček
www.vegetarian.cz

Související články

Vegetariánem pomalu a jistě

24.4.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Problém je jinde. Tady je spousta fanatiků veganů. Kdo jí vejce,...
jan  |  3.12.2014 21:47

Myslím, že i veganskou stravou lze docílit dostatečnou výživu....
jan  |  3.12.2014 21:55

Od 20ti jsem zkousela nekolikrat prestat jist maso a dosla k tomu, pokud...
Alice  |  6.4.2015 15:01

Od 20ti jsem zkousela nekolikrat prestat jist maso a dosla k tomu, pokud...
Alice  |  6.4.2015 15:02

Pořád jste zdráv. Takže maso jste nikdy nejedl?
Michal Kylar  |  14.9.2015 12:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *