Zeleninové saláty jsou zdravé jen s olejem

19.8.2004 00:00
Zdravá výživa

Nad konzumací salátů vyrobených ze syrové zeleniny jásají nejen lékaři, ale především tělesná schránka. Spousty vitaminů, minerálů a dalších živin obsažených v zelenině je pro lidské tělo hotovým zázrakem. Aby se však trávicí trakt, orgány a buňky těla z toho požehnání mohly radovat, musí být v salátu vždy alespoň malé množství tuku, nejlépe olivového oleje.

Proč? Blahodárně působící látky jsou rozpustné částečně v tucích, částečně ve vodě. A poněvadž se látky rozpustné v tucích vstřebají do těla zase pouze v tucích, jen vodní zálivka nestačí. Bez oleje zůstanou některé látky nestrávené a vyjdou nevyužity z těla ven. Američtí odborníci z Iowy zveřejnili výčet látek, které se do těla bez tuků nevstřebají. Jsou to alfa-karoten, beta-karoten (provitamin A) a lykopen. Jsou to látky, jež chrání tělo před vznikem rakoviny a srdečních chorob.

Zatímco alfa a beta-karoten jsou obsaženy v barevném ovoci a zelenině, zejména v mrkvi, a tělo si z něj vyrábí vitamín A, lykopen je barvivo obsažené především v rajčatech. Je to látka, jíž byla v poslední době věnována velká pozornost a jíž lze přičíst účinky chránící tělo před vznikem rakovinného bujení.

Takže do zeleninového salátu by se měly přidat kousky sýra, masa, tučného dresinku nebo oleje, prostě zdroje tuků, v nichž se vitamíny mohou rozpustit a být přijaty do těla. V tucích se rozpouštějí především barviva a vitamíny A, D, E a K. Ty působí v těle jako antioxidanty, látky, které chrání buňky před poškozením a vznikem různých mutací. Vhodnější jsou přitom tuky nenasycené z rostlinných olejů oproti nasyceným z živočišných zdrojů.

Zdroj: Plus

Související články

Karotenoidy - dary přírody pro zdraví

2.11.2005 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

V Plusu mají vůbec svérázné názory na výživu. Takže zase jedno...
coroner  |  20.8.2004 07:55

Jeste k te zelenine. Ta obsahuje prave takove mikromnozstvi tuku, ve kterem...
p  |  20.8.2004 14:36

Já si dělám strouhanou mrkev s citronem a tmavým třtinovým cukrem...
Šárí  |  23.8.2004 10:05

Poslední sbohem Šárí zdravé výživě ...
Irena  |  24.8.2004 19:15

Znamená to snad, že jíst čerstvé ovoce a zeleninu bez toho aby se...
Mirda  |  30.8.2004 16:51

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *