5 potravin snižujících cholesterol

To, co jíte, může snížit hladinu cholesterolu a zlepšit složení tuků v krvi. Čerstvé ovoce a zelenina, celá zrna, a "dobré tuky" jsou součástí stravy zdravé pro srdce. Ale některé potraviny jsou zvláště dobré při snížování cholesterolu.

Některé potraviny snižující hladinu cholesterolu zajištěním dostatečné dávky rozpustné vlákniny, která se váže na cholesterol a jeho prekurzory v trávicím systému a vyvádí je ven z těla dříve, než se dostanou do oběhu. Jiné poskytují polynenasycené tuky, které snižují LDL, nebo-li “špatný“ cholesterol v krvi. A ty s obsahem rostlinných sterolů a stanolů zabraňují absorbci cholesterolu. Zde je pět z těchto potravin:

    Oves. Snadný způsob, jak začít snižovat hladinu cholesterolu je zvolit si ovesné vločky k snídani. To vám dá 1 až 2 gramy rozpustné vlákniny. Přidejte banán nebo jahody pro další půl gramu.

    Fazole. Fazole jsou obzvláště bohaté na rozpustnou vlákninu. Poskytují pocit sytosti po delší dobu po jídle. To je jeden z důvodů, proč fazole jsou vhodné potraviny pro lidi, kteří se snaží zhubnout.

    Ořechy.  Studiíe ukazují, že jíst mandle, vlašské ořechy, arašídy  a další ořechy je zdravé pro srdce. Jíst 50 g ořechů denně může snížit hladinu  LDL v řádu o 5%. Ořechy mají další živiny, které chrání srdce.

    Potraviny obohacené  steroly a stanoly. Steroly a stanoly získané z rostlinné gumy (klovatiny)  zvyšují schopnost těla absorbovat cholesterol z potravy. Společnosti je nyní přidávají do řady potravin. Jsou také k dispozici jako doplňky stravy. Získání 2 g rostlinných sterolů a stanolů denně může snížit hladinu LDL cholesterolu o 10%.

    Tučné ryby. Jíst ryby dvakrát nebo třikrát týdně může snížit hladinu LDL dvěma způsoby: tím, že nahradí maso, které obsahuje LDL-zvyšujícíí nasycené tuky, a tím, že poskytuje omega-3 mastné kyseliny, které snižují LDL. Omega-3 mastné kyseliny snižují hladinu triglyceridů v krvi a také chrání srdce tím, že pomáhají zabránit vzniku poruch srdečního rytmu.
Zdroj: Harvardská lékařská fakulta

Související články: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama