7 tipů, jak zvýšit denní příjem vody

Říká se, že člověk by měl denně vypít asi 2,5 litru tekutin, Tento údaj je ale velmi obecný, potřebné množství tekutin se liší podle váhy, věku, počasí a fyzické námahy. Proto musíme vypít více, pokud se pohybujeme v horku, těžce fyzicky pracujeme nebo sportujeme.

„Indikátorem dostatečného zavodnění organismu může být barva moči. Správně by měla být světle žlutá, pokud je její barva tmavší, znamená to, že organismus není dostatečně zásoben tekutinami,“ radí MUDr. Jarkovský.

Příjem tekutin by měl být vyvážený a plynulý v průběhu celého dne. Pokud celé odpoledne žízníte a večer vypijete naráz láhev vody, příliš tím nezachráníte. Základem vašeho pitného režimu by měla být zejména voda.

7 tipů, jak zvýšit denní příjem vody

1.    
Začněte den tím, že si hned po probuzení dáte sklenici pramenité vody s čerstvým vymačkaným citrónem. Kromě toho, že vás kyselá chuť probere, nastartujete také svůj zažívací trakt a metabolismus a hned ráno máte jednu sklenici „splněnu“.

2.    
Ke každému hrnku kávy či černého čaje si dejte sklenici vody. Kofein obsažený v kávě je diuretikum, které tělo odvodňuje, proto mu dodejte vláhu sklenicí vody. 

3.    
Zvolíte-li vodu s příchutí, pravděpodobně zjistíte, že pijete častěji, protože vám nápoj prostě chutná.

4.    
V práci nebo ve škole si položte na stůl láhev vody a sklenici. Uvidíte, že večer bude láhev vypitá. Obzvlášť vyberete-li si svou oblíbenou příchuť.

5.    
Zařaďte pití do svého denního stravovacího režimu a zvykněte si doplnit snídani, oběd, večeři i svačinky v průběhů dne sklenicí vody. Pokud si zautomatizujete spojení jídla a pití, hlad bude vaším pomocníkem. Napijete-li se před jídlem, naplníte si navíc žaludek, a sníte tak menší porci.

6.    
Dopřávejte si spoustu zeleniny a ovoce, které mají vysoký obsah vody. Skvělým letním tipem jsou salátové okurky, melouny a další šťavnaté pochoutky.

7.    
Dejte si k obědu nebo k večeři polévku. I ta se totiž do celkové spotřeby vody započítává.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  voda musí být v čistém stavu, takže odpadaj různé limonády, čaje i ta polévka. Když se doplňuje voda, znamená to čistá voda bez příměsí. K poučení, třeba kniha: Šokující pravda o vodě - Paul C. Bragg, Patricia Braggová

  Srp 13, 2010
 • Obrázek uživatele josef kodes
  josef kodes (anonym)

  Dříve se v každé restauraci ke kávě dávala sklenička sodovky.Dnes už jen vyjímečně.

  Srp 14, 2010
 • Obrázek uživatele vlasta
  vlasta (anonym)

  Nejlepší je z vodovodu a nebo minerálka, ale to se nedá pořád. V Praze je z vodovodu dobrá, jinka z minerálek je fajn Ondrášovka, myslím, že snad prošla nějakými tesky.

  Srp 15, 2010
 • Obrázek uživatele kika
  kika (anonym)

  na me třeba zabira když si do práce vezmu barevnou pet flasku :D napr.ondrasovku mandarinka jepekne orandzova avezmu si ji do práce a vypiju ji celou protože ma vyranou barvu a mam ji porad naocich. Jak mam vodu ve sklenicce tak si na to nezvpomenu :D

  Čer 23, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama