8 nejlepších superpotravin, které dodají energii a zlepší vaší náladu

Superpotraviny nebo-li superfoods či powerfoods jsou v podstatě potraviny, které jsou mnohem bohatší na vitamíny, minerály, živiny, elektrolyty a fytonutrienty, ale také mnohem chudší na kalorie, než jakékoliv jiné běžné potraviny. Vyživují tělo na velmi hluboké úrovni.

Tady je 8 superfoods pro zlepšení nálady a zvýšení energetické hladiny:

1. Maca prášek

Maca je kořenem, který pochází z Peru. Můžete jí najít ve formě prášku. Protože neroste ve všech podnebích tak se v sušené a práškové formě vyváží do zbytků světa.

Maca je úžasná pro vyrovnání hormonů jak u žen (zmírnění příznaků PMS a menopauzy) tak u mužů (lepší plodnost). Maca je také skvělý adaptogen, který pomáhá snižit hladinu stresu, zvýšit sílu, vytrvalost a libido, jakož i poskytuje i velkou energii a vytrvalost.

Maca je bohatá na vápník, fosfor, hořčík, draslík, vitamin B1, B2, C, E a železo. Také obsahuje mnoho stopových prvků, jako jeu zinek a selen, a je ideální potravinou při menstruační nerovnováze, nedostatku libida, neplodnosti, příznacích menopauzy, stresu, chudokrevnosti, únavě, depresi, špatná paměti, tuberkulóze a podvýživě.

Obvykle se Maca prášek přidává do snídaňvých müsli, smoothies, džusů, čokolády, zákusků atd.

2. Čisté, syrové, organické kakao

ANO, čokoláda je superfood! Ale nemluvíme o sladké, balené čokoládové tyčince, kterou najdete v supermarketu. Mluvíme o skutečném, původním, syrovém a čistém kakau.
Můžete ho užívat každý den do zdravých, bez cukru dělaných dezertů nebo koktejlů.

Vzhledem k tomu, co je vlastně špatného na obyčejné čokoládě? Je to vlastně cukr, mléčné výrobky a jiné přísady, které byly přidány do balené čokolády, kterou můžete koupit v supermarketech.

Kakao sama o sobě je skvělé pro vaše zdraví a je číslo jedna z přírodních prostředků na hubnutí a vysoko energetická potravina, podle Davida Wolfa, specialisty na kakao.

Čokoláda je bohatá na antioxidanty, hořčík, železo, chrom, mangan, zinek, měď, vitamín C, fosfor a další prvky. Je také bohatá na tryptofan, který zlepšuje náladu a je zásadní při výrobě serotoninu, který snižuje úzkost a má stejný dopad jako láska v našem mozku. To je důvod, proč je čokoláda často spojována s láskou.

Přidejte syrové, čisté a ekologické kakao do svého jídelníčku a začnete cítit úžasné efekty.

3. Chia semínka

Chia semena jsou kompletní proteiny bohaté na vlákniny, draslík, vápník, železo, fosfor a mangan. Jen jedna lžíce chia semínek obsahuje 5 gramů vlákniny. Takže přidáním lžíce chia semínka k snídani (do obilovin, smoothies, džusů atd.) je skvělý způsob, jak zvýšit svůj příjem vlákniny.

Ale Chia semena jsou také velmi bohaté na vitamín C, omega 3 a 6 a antioxidanty. Absorbují velké množství vody (asi 10-ti násobek jejich hmotnosti). Při namočení, budou absorbovat velké množství tekutiny a vytvoří látku podobnou želatině, která bude čistit trávicí a imunitní systém tím, že stáhne všechny toxiny a nečistoty do střev.

Namáčení chia semen do kokosové vody nebo do rozmačkaného čerstvého ovoce k snídani je skvělé a chia pudinky jsou také chutné a skvělé pro vaše zdraví.

4. Kokosový olej (voda, dužina, olej a máslo)

Voda uvnitř mladého kokosu je izotonický nápoj plný elektrolytů a může být dokonce použita v krevní transfúzi. Je bohatá na draslík, je ideální pro správnou rehydrataci a má silné antivirové vlastnosti.

Obsahuje také kinetin, který udržuje kokos mladý i přes skutečnost, že je na slunci po celý den. Kinetin má přesně stejný účinek na naše tělo a udržuje ho mladistvé.

Kokosová dužina se vynačuje vysokým obsahem bílkovin a vlákniny a skvělých nasycených tuků (zásadních pro naše tělo). Je prokázáno, že nasycené tuky v kokosovém oleji podporují imunitní systém, štítnou žlázu, nervový systém a kůži.

Kokosový olej a máslo jsou také velmi zdravé nasycené tuky a jsou ideální pro vaření a zůstávají stabilníi při vysokých teplotách (olivový olej není dokonale stabilní při vysokých teplotách). Použití kokosového oleje na vaření je mnohem bezpečnější a zdravější než použití jiných olejů.
Také lze použít kokosový olej na kůži, jako hydratační krém.  Kokosový olej je vlastně top beauty produkt ... a za velmi levné ceny!
 
5. Spirulina

Spirulina je modrozelená řasa, které se daří v alkalických jezerech. Obsahuje více než 65% kompletních bílkovin (o 300% víc než ryby, maso nebo drůbež, s 0% cholesterolu). Spirulina je také velmi bohatá na chlorofyl, železo (asi 58 krát více než špenát), antioxidanty, beta-karoten a esenciální mastné kyseliny Omega 3 a 6.

Můžete se rozhodnout použít spirulinový prášek - což je nejsilnější způsob, jak je přímo vstřebatelná v těle - a přidávat ji do šťávy a smoothies. Pokud neděláte šťávu nebo smoothees každý den, můžete užívat tablety.

Spirulina je také skvělá pro lidi, kteří mají problémy s trávením, protože pomáhá zlepšit vstřebávání živin v těle.

6. Goji bobule neboli Kustovnice čínská

Plody Goji jsou bobulovité ovoce rostoucí v Asii a Americe. Jsou obvykle sušené před vývozem do světa.

Goji jsou pravděpodobně jedním z nejvíce výživných bobulovitých ovocí na planetě. Jsou kompletní zdrojem bílkovin a aminokyselin, obsahují velké množství stopových prvků, stejně jako vit. B1, B2, B6, E a C. Jsou velmi bohaté na antioxidanty, které vás chrání před stárnutím a volnými radikály. Je také dobře známo, že zlepšují vidění, posilují libido, sexuální funkce a imunitní systém.

Můžete je konzumovat mnoha způsoby. Přidejte je do vašeho smoothie, snídaně, salátu nebo do cestovní směsi či úžasných čokoládových dezertů.

7. Konopná semínka a konopný olej
Konopná semínka a olej jsou jedním z mála kompletní zdrojů bílkovin (33% až 37% váhy) a jsou plné životní energie a enzymů. Jsou bohaté na omega 3, 6 a 9, které jsou velmi důležité pro funkce mozku. Konopný olej je považován za kvalitní zkrášlovací prostředek.

Konopná semínka a olej jsou skvělé pro posílení imunitního systému a přináší rovnováhu esenciálních mastných kyselin, čímž také snižují zánět. Poskytují vyvážené spektrum aminokyselin a jsou bohaté na minerály, jako je fosfor, draslík, hořčík, vápník, železo, mangan, zinek, sodík, křemík, měď a mnoho dalších.

Používejte olej do dresinků a posypte semeny vaše obiloviny, ovoce, smoothies nebo saláty. Jsou vynikající!

8. Lněné semínko a olej

Lněná semena a jejich olej jsou jedním z nejbohatších zdrojů omega-3 mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro naše zdraví. Naše tělo je nedokáže produkovat. Problémem v naší společnosti je to, že velká většina lidí spotřebuje příliš mnoho omega-6 mastných kyselin a nemá dostatek omega-3. Nicméně, rovnováha mezi oběma je naprosto nezbytná prol zdraví. Lněná semena a olej jsou jednou z mála potravin, které obsahují omega-6 a 3 (EFA - esenciální mastné kyseliny) v dokonalé rovnováze pro lidské tělo.

EFA jsou nezbytné pro funkce mozku, výrobu energie, přenos kyslíku a posílení imunity. Omega-3 mastné kyseliny pomáhají v boji a prevenci zánětů a mnoho degenerativních onemocnění jako jsou srdeční choroby, vysoký krevní tlak, mrtvice, etc.

Můžete vyzkoušet mnoho dalších skvělých superfoods a přidat je do svého jídelníčku, jako např. Acai, včelí produkty (včelí pyl, mateří kašička, med a propolis), mořský fytoplankton, aloe vera, listovou zeleninu nebo jakékoliv mořské řasy.

Zdroj: MyBodyGreen

Související produkty na 001shop.cz: 
Související články: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Dominik
  Dominik (anonym)

  CHlorelu bych ještě dodal :-) tady najdete skvělý tip jak brát chlorelu a spirulinu s chutí a nejefektivněji https://www.youtube.com/watch?v=q4VUK14_xW8 Je také důležité vědět odkud spirulina a chlorela pochází - Pěstované v číně totiž obsahují znečištění, toxické látky i pod označením BIO !

  Pro 03, 2014
 • Obrázek uživatele (__I__)
  (__I__) (anonym)

  Hergot už jsem to tady jednou psal? Nejlepší jsou: Utopenci,zavináče,olomoucký syrečky,držkovka,bůček,uzený a jitrnice s tlačenkou!

  Pro 03, 2014
 • Obrázek uživatele Dominik
  Dominik (anonym)

  Hergot už jsem to tady...tak to přeji hodně štěstí se zdravím ;-)

  Pro 04, 2014
 • Obrázek uživatele Alien
  Alien (anonym)

  Hergot už jsem to tady...Jo, a nějaký intimní styky s tebou asi taky budou "super nejlepší", co ;)

  Pro 10, 2014
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  já jím všechno, jen si dávám pozor na kvalitu....hodně nakupuju v Brně, kdyby někdo chtěl mrknou, jmenují se Bioslunečnice, mají i webovky

  Pro 10, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama