Reklama

8 potravin pro zdravou slinivku břišní

Pankreas (slinivka břišní) je velmi důležitou součástí trávicího systému, protože pomáhá pomocí enzymů trávit bílkoviny, sacharidy a lipidy z přijímané potravy. Když je váš pankreas zdravý, hladina cukru ve vašem organismu je řádně regulována. Následující potraviny mohou vašemu pankreasu pomoci správně vykonávat své funkce.

Kurkuma je aromatické koření. Často se používá k barvení a aromatizaci různých jídel, zejména jídel asijských. Zároveň má mnoho zdravotních přínosů, včetně protizánětlivých účinků, které mohou snížovat bolest. Tento přírodní přípravek navíc pomáhá pankreatu produkovat inzulín, a regulovat hladinu cukru v krvi a předcházet cukrovce.

Česnek má antibiotické vlastnosti a když je kombinován s určitými potravinami, je účinek násoben. Mezi  potraviny, které se mohou dobře kombinovat s česnekem patří cibule, med a pískavice řecké seno. Pravidelnou konzumací těchto jídel můžete posílit imunitní systém a pomáhat s fungováním mnoha vnitřních orgánů, včetně pankreatu.

Reklama

3. Špenát

Špenát je bohatý zdroj železa a vitamínu B. Vitamin B vyživuje pankreas a železo pomáhá snižovat zánět. Špenát lze kombinovat s různými potravinami, které též pomáhají slinivce. Mnoho lidí si pochutnává na špenátu smíchaném s česnekem nebo cibulí a salátem.
Další výhodou špenátu je, že obsahuje mnoho galaktolipidů MGDG, o kterých je známo, že přirozeně bojují proti rakovině a mohou pomoci snížit riziko rakoviny pankreatu.

Tato křupavá zelenina je známá svou schopností bojovat s rakovinou. Podobné účinky má i další brukvovitá zelenina včetně zelí, kapusty a květáku. Je plná flavonoidů, které pomáhají s detoxikací lidského těla.

5. Hrozny

Často se doporučuje jíst červené hrozny, protože obsahují resveratrol, silnou antioxidační látku. Když jíte červené hrozny, můžete zmírnit zánět pankreatu a také odstranit rakovinové buňky. Je obecně doporučováno pravidelně konzumovat syrové červené hrozny v bio kvalitě. Malé množství červeného vína může být též zdraví prospěšné.

6. Sladké brambory

Existuje teorie, že bychom měli jíst jídlo, které vypadá podobně jako vnitřní orgán, protože je pro tento orgán dobré. Například můžete slyšet o celeru pro vaše kosti, rajčatech pro srdce nebo vlašských ořeších pro mozek. Sladké brambory vypadají podobně jako pankreas. Navíc existují důkazy, že mohou snížit riziko rakoviny pankreatu až o 50%. Mají též nízký glykemický index, takže pomalu uvolňují cukr do krevního řečiště.

Mnoho poruch spojených s oxidací může mít užitek z oregána. Má silný antioxidační účinek a působí proti hyperglykémii, což je prospěšné pro pankreas.

Pravidelné pití pampeliškového čaje může pomoci detoxikovat jak játra, tak pankreatu. Regeneruje poškozené tkáně.  Existuje také několik důkazů, které prokazují, že extrakt  z kořenů pampelišky může bojovat proti rakovinným buňkám, aniž by negativně ovlivnil zdravé buňky.

Bonusové tipy pro zdravý pankreas:

Pokud trpíte pankreatitidou, asi 30-40% kalorií by mělo pocházet z tuků z přírodních zdrojů.

Vyvarujte se zpracovaných potravin, rafinovaných sacharidů a alkoholu.

Můžete snížit riziko pankreatitidy tím, že pijete spoustu čisté vody po celý den.

Timothy Roberts  - goodfullness.net

Reklama

Komentáře

Arnošt (Pá, 30. 12. 2022 - 21:12)
Voda proti pankreatitídě?
Reklama