9 červených potravin, které zlepšují krevní oběh

Mnoho lidí má potíže plynoucí z nedostatečného prokrvení tkání. Pojďme se podívat, co může přispívat k zhoršení krevního oběhu, jak se zhoršený krevní oběh projevuje a které potraviny krevní oběh zlepšují.

Problémy, které může špatný krevní oběh způsobovat:

- Nízká energie

- Starý vzhled kůže, zašedlá kůže

- Nedostatek vytrvalosti/pocit opotřebování

- Pocit „mozkové mlhy“

- Studené ruce a/nebo nohy

- U mužů a žen občasné potíže v ložnici

- Pomalé zotavení z fyzické aktivity

- Svalové křeče a/nebo nepohodlí související s aktivitou

- Častá zimomřivost

Odpověď na to, proč „pomalá krev“ v posledních letech tolika lidem stahuje energii, pocity pohody a dokonce i zhoršuje vzhled, je bohužel snadná. Je to „nešťastné“, protože odpověď skutečně lze shrnout jako určité velmi běžné životní návyky, které poškozují naše zdraví  mnoha způsoby, jako například:

- Příliš mnoho omega-6 mastných kyselin

- Konzumace příliš velkého množství zpracovaných potravin

- Nedostatečné množství pohybu

- Nedostatek klidného spánku

- Nadměrný stres

Existuje devět červených potravin, které mohou pomoci, zejména při prevenci.

Pojďme se tedy hlouběji ponořit, abychom přesně pochopili, jak tyto potraviny fungují…

Červená řepa je známá jako „cirkulační superpotravina“. Je bohatým zdrojem fytochemikálií a bioaktivních sloučenin, které mohou pomoci podporovat zdravou hladinu oxidu dusnatého, průtok krve/cirkulaci (včetně mozku), úroveň duševní a fyzické energie, vytrvalost a další.  

Jablka jsou bohatá na polyfenoly zvané flavonoidy, které mohou být zvláště důležité pro podporu zdravého krevního oběhu, například podporou produkce oxidu dusnatého. Tyto flavonoidy mohou podporovat aktivitu syntázy oxidu dusnatého (eNOS), enzymu, který vytváří oxid dusnatý. eNOS byl označován jako „hlavní zbraň“ v boji proti zpomalenému průtoku krve.

Granátová jablka jsou uctívána jako oběhová superpotravina. Jedním z důvodů je, že mohou zvýšit aktivitu eNOS, která podporuje produkci oxidu dusnatého. Navíc bylo prokázáno, že taniny v granátových jablkách poskytují dodatečnou podporu pro zdravé endoteliální buňky (endoteliální buňky vystýlají krevní cévy) a nabízejí další podporu zdravému oběhu.

Hrozny jsou bohaté na určité polyfenoly, které prokazatelně podporují zdravý průtok krve, přičemž se předpokládá, že účinky souvisí se zvýšením dostupnosti oxidu dusnatého, vazodilatátoru odpovědného za uvolnění krevních cév.

Brusinky jsou nabité určitými bioaktivními polyfenoly, u kterých bylo prokázáno, že poskytují silnou podporu pro zdravé, pružné tepny a zdravou funkci cév.

Ostružiny, maliny, jahody Jedním z mnoha silných polyfenolů v těchto plodech jsou antokyany. Ty mohou pomoci podporovat zdraví cév tím, že podporují přirozené antioxidační cesty těla. To je důležité, protože oxidační poškození endoteliálních buněk může interferovat s jejich schopností produkovat oxid dusnatý, dobře známým vazodilatátorem. Antokyany také podporují zdravý průtok krve tím, že podporují expresi eNOS, enzymu, který vytváří oxid dusnatý.

Kajenský pepř je stimulační rostlinná látka vyráběná ze sušených lusků chilli papriček. Koření kajenský pepř značně redukuje nadměrnou krevní srážlivost. Bylo prokázáno, že reguluje krevní tok, posiluje srdce, tepny a kapiláry. Kajenský pepř je nejznámější krevní stimulant, který rychle rozproudí krev.

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Geta
  Geta (anonym)

  a mate i něco účinneho na podporu imunity?

  Feb 24, 2022
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Na podporu imunity lze konzumovat např. tzv. medicinální houby. Mnohé se dají najít i v našich lesích - např. nyní březovník obecný. Doma si člověk může pěstovat hlívu ústřičnou. Z hub se dají dělat tinktury, sušit a přidávat jako prášek do jídla či dělat čaj. Zhlívy jsou vynikající jídla - např. dršková polévka. Též se dají houby konzumovat v podobě standardizovaných doplňků stravy, kde je výhoda přesného dávkování. Betaglukany v houbách navíc snižují cholesterol, což opět přispívá k lepšímu průtoku krve cévami. - viz. https://bylinky.doktorka.cz/medicinalni-houby-pro-podporu-imunity

  Feb 25, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama