9 skvělých probiotických potravin

Probiotické potraviny obsahují pro náš trávicí trakt prospěšné bakterie. Zdravý trávicí trakt je stěžejní pro zdravý imunitní systém.

Jogurt
Jednou z nejznámějších probiotických potravin je jogurt s živými kulturami, zejména doma vyrobený. Přečtěte si štítky, protože mnoho populárních značek obsahuje vysoké množství fruktózového kukuřičného sirupu, umělých sladidel a umělých příchutí.

Miso polévka
Miso je jednou z opor tradiční japonské medicíny a  běžně se používá v makrobiotické kuchyni jako regulátor zažívání. Vyrobeno je z kvašeného žita, fazolí, rýže nebo ječmene. Přidání lžíce misa do  teplé vody je vynikající a rychlý způsob přípravy polévky bohaté na probiotické bakterie.

Kyselé zelí
Kysané zelí (nebo i jiné druhy kysané zeleniny) je nejen velmi bohaté na zdravé živé kultury, ale může také pomoci se snížením příznaků alergie. Zelí je též bohaté na vitamíny B, A, E a C.

Kefír
Podobně jako jogurt  jde o fermentovaný mléčný výrobek bohatý na laktobacily a Bifidus bakterie. Kefír je také bohatý na antioxidanty. Podívejte se po dobré, organické verzi ve vašem místním obchodě se zdravou výživou .

Kombucha
To je forma fermentovaného čaje, který obsahuje vysoké množství zdravých střevních bakterií. Tento probiotický nápoj byl používán po staletí s vírou, že může pomoci zvýšit energii či že může pomoci zhubnout. Nicméně kombucha čaj nemusí být nejlepší volbou pro každého, a to zejména ne pro ty, kteří už měli problémy s kvasinkami Candida.

Mikrořasy
I když to není jídlo samo o sobě, je skvělé přidávat je do svého ranního smoothie. Mikrořasy jsou superpotraviny na bázi rostlin, jako jsou spirulina, chorella, a modro-zelené řasy.

Nakládaná zelenina - Pikles
Je vynikajícím zdrojem probiotik.

Tempeh
Sója již většinou není řazena mezi zdravou výživu, jelikož často jde o GMO sóju.
Nicméně tempeh může být náhradou za maso nebo tofu. Tempeh je fermentovaný,  na probiotika bohatý výrobek ze sojových bobů. Tempeh je bohatým zdrojem vitamínu B12. Tato vegetariánská potravina může být restovaná, pečená nebo rozlámaná na saláty.

Zdroj: MindBodyGreen

Jogurt si můžete udělat i doma v jogurtovači - testy jogurtovačů naleznete na: https://www.testado.cz/nejlepsi-jogurtovace/

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Já užívám probiotika Biopran už pár let a musím, říct, že krom jedné anginy před rokem, kterou měla celá rodina jsem pořád zdravá! Trpívala jsem na střevní chřipky, prostě moje trávící ústorojí bylo nachylné nakde jakou mršku v jídle! A teď máím pokoj a dokonce na dovolených v zahraničí mohu jíst všechno co nabízí v bufetu allecsusive! To jsem tak dřív nemohla, protže jsem pak strávila půlku dovolené na záchodě! a manžel byl zasenešťastný, protože se musel starat o 3 děti sám! No hrůza!

  Lis 01, 2016
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  Já neužívám nic podobného a jsem už několik let bez angíny i chřipky. Místo chemie užívám ovoce, zeleninu. Žiji zdravě i bez těchto sr.aczek.

  Lis 01, 2016
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Já neužívám nic...Tak buť rád, že jsi zdravý. Kysané zelí, co je doporučované v článku je snad taky zelenina, ne? Pokud člověk nemá problémy, tak je to fajn, ale když vám zdraví zničí doktoři několikaletým podáváním antibiotik, tak jste moc vděčný probiotikům jak ve fromě potravy, tak i doplňků, protože s alergií ja mléko nemohu jíst mléčné výrobky a kvašené potraviny též denně nemám. Probiotika rozhodně nejsou stra..., jak to nazýváte a měl by je užívat každý po ATB, aby se mu nezničila střevní mikroflóra a imunita. Samoyřejmě je nejlepší nebrat žádné ATB, rozhodně ne na akne jako to dávali mně nebo preventivně při nachlazení.

  Lis 01, 2016
 • Obrázek uživatele Nesouhlasím
  Nesouhlasím (anonym)

  Kdysi tyhle doplňky nebyly. Lidé se dovedli vyléčit i bez těchto reklamovaných drahých výrobků. No jo, blíží se vánoce, je třeba vyčistit sklady. Ano, kyselé zelí, česnek, cibule. Vše v přiměřených dávkách je třeba jíst. A taky ušetříte. Každý po ATB? NESOUHLASÍM, KAŽDÝ NEMÁ STEJNÝ ŽALUDEK.

  Lis 01, 2016
 • Obrázek uživatele Jakub
  Jakub (anonym)

  Já mám dobrou zkušenost s kombuchou z hlediska probiotik. Piju ji každý den a moc mi chutná, navíc mám radost z toho, že udělám něco pro svoje zdraví. Kombucha je totiž plná vitamínů, antioxidantů a probiotik, takže má pozitivní vliv na zažívání a imunitu. Kombuchu si objednávám z internetového obchodu jztferments .cz, který můžu doporučit.

  Feb 25, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama