Anglii pobláznila nová dieta

Kniha The Fast Diet (postní, ale také rychlá dieta) od lékaře Michaela Mosleyho a novinářky Mimi Spencerové byla na první příčce žebříčku prodeje britského Amazonu prakticky každý den od jejího uvedení na trh. To je od poloviny ledna.

“Prodává se jako housky na krámě,“ potvrdila zakladatelka nezávislého nakladatelství Short Books Rebecca Nicolsonová. Právě její nakladatelství tuhle senzaci vydalo.

    S lákavou obálkou, která hlásá: Zhubněte, zůstaňte zdraví, žijte déle, staví tento nejnovější hubnoucí režim na přerušovaném postění, tedy na dietě označované jako 5:2. To znamená pět dní jídla a pití všeho, co hrdlo ráčí, po nichž následuje dvoudenní půst.

    Obvyklý postní den se skládá ze dvou jídel se zhruba 250 až 300 kaloriemi podle pohlaví jedince (celkem 500 kalorií pro ženy, 600 pro muže). To znamená například dvě vařená vejce a plátek šunky k snídani a talíř ryby vařené v páře a zeleniny k večeři. Tohle je tajemství ubývání na váze, tvrdí kniha, podle níž už po několikahodinovém půstu tělo začne místo ukládání tuky spalovat.

    “Vždycky jsem rád sám na sobě experimentoval,“ říká spoluautor knihy Michael Mosley, který v Británii patří mezi známé novináře píšící o zdraví. Fungování diety a jejích zdravotních výhod osobně vyzkoušel, když zahájil režim přerušovaného půstu a natočil o tom v loňském roce dokument pro BBC nazvaný Jíst, postit se a žít déle. Vysílání mělo vysokou sledovanost navzdory tomu, že pořad běžel v době londýnské olympiády.

    Mosley zpočátku testoval drastičtější formy půstu a například pil čtyři dny jen jeden šálek nízkokalorické polévky jednou za 24 hodin. Tento model ale rychle opustil. Nakonec dospěl k systému 5:2, který považuje za udržitelnější, méně bolestný způsob držení diety, jež zároveň neničí společenský život nebo práci.
    “Naši nejdávnější předci žili na základě střídání hodů a hladu. Nacpávali se po velkém lovu a pak nejedli, dokud opět něco neulovili,“ vysvětlil Mosley. Připomněl, že obdobně je dočasný půst rituálem v náboženstvích jako je judaismus nebo islám. “Neměli bychom se bát hladu, pokud je dočasný,“ tvrdí.

    Co ho ale ohromilo nejvíc, byly jeho osobní výsledky. Nejenže zhubl deset kilo během devíti týdnů, ale snížila se mu také hladina krevního cukru a cholesterolu, stejně jako množství tělesného tuku. “A co víc, mám i mnohem víc energie,“ prohlašuje.

    Dokument se stal hitem, což přimělo Mimi Spencerovou, která píše články o jídle a módě, aby nabídla Mosleymu spolupráci na knize. “Považuju to ne za další šílenou dietu, ale za udržitelný režim s dlouhodobými zdravotními výsledky, které sahají dál než jen k poklesu hmotnosti,“ říká pětačtyřicetiletá Spencerová, která díky dietě zhubla deset kilo během čtyř měsíců a snížila svůj index tělesné hmotnosti (BMI) o dva body.

    Výsledkem spolupráce je paperback o rozsahu 200 stran. Na polovině z nich Mosley předkládá vědecká zjištění kolem přerušovaného půstu a na druhé Spencerová nabízí rady, jak se dostat přes první mučivé dny půstu a jak se zaměstnat, aby člověk neslyšel kručící žaludek. Přináší také postní recepty s lákavými fotografiemi - například salát se sýrem feta či mexickou pizzu, a také přehled kalorií v závěru.

    Ne každý je ovšem z nové diety nadšený. Britská Národní zdravotní služba na svých internetových stránkách vyvěsila krátce po vydání knihy prohlášení, v němž uvádí: “Navzdory stoupající popularitě existují značné nejasnosti kolem přerušovaného půstu a také značné mezery v důkazech o jeho účinnosti.“ A dodala i možné vedlejší účinky tohoto režimu, jako je páchnoucí dech, úzkost, dehydratace a podrážděnost.
Zdroj: ČTK

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele petr
  petr (anonym)

  ženská jak nemá prdel tak v týdnu jeden schází

  Dub 10, 2013
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  ženská jak nemá prdel tak...To je hezké... nebo se taky říká, že "Baba bez břucha je jak hrnek bez ucha" :-)

  Dub 10, 2013
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Nevím,ale do této diety bych se tedy opravdu nepustila.Přijde mi to celkem drastické 5 dní jíst a 2 dny být hlady.Já mám ne svém těle vyzkoušeno,že když se jí stále 5-6x za den,tělo si nedělá zásoby a hubne samo.5 dní jíst a pak 2 dny hladovět by mi asi dost zahýbalo se zažíváním.A v ty dva dny volna by si ukládalo každý kJ.Takže já tedy zůstávám u pravidelného jezení 5x denně.

  Dub 12, 2013
 • Obrázek uživatele Lenka75
  Lenka75

  Ebook a videokurz zdarma o hubnutí: http://bit.ly/jak-zhubnout rychle

  Dub 12, 2013
 • Obrázek uživatele Johny
  Johny (anonym)

  Jeden den půstu v týdnu je bez debat prospěšný, komu to nedělá problémy, může si to prodloužit na ty dva dny. A ti, co kritizují, ať je to doktor nebo jen internetový šťoural, neví nic. Kdo nic neví, ať se k věci nevyjadřuje, jinak je za blbce i kdyby měl pět titulů. Půst je přirozená věc a tělo je na jeho ozdravný efekt celá tisíciletí nastaveno.

  Dub 12, 2013
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Já se neřídim žádnýma dietama,ale podle chuti a momentálního pocitu. Dá se říct,že jim výceméně zdravě. Půst zařazuji ňák tak automaticky a intuitivně. 1X-2X týdně. Vždy jiný den. Většinou pracovní. Skrátka jsem tak vytížená,že si na jídlo ani nevzpomenu. Trávení si odpočine,tělo se vyčistí... Jsem docela zdravá a i v 49 stále stejně štíhlá jak ve dvaceti. Klasická ženská postava. Zadek,prsa,ale pevná.

  Dub 12, 2013
 • Obrázek uživatele Fernando
  Fernando (anonym)

  Ano, je to vysvětleno a i z historie lidstva logicky zdůvodněno. Ale četl jsem už několikrát, že tělo při hubnutí nespaluje tuky, ale snižuje svalovou hmotu. A jakmile dostane po hladovění další výživu, ihned ji přemění na tuk. Takže to není na nic, protože v této dietě chybí jedna základní složka, a tou je POHYB.

  Dub 12, 2013
 • Obrázek uživatele Fernando
  Fernando (anonym)

  Helenko, já jsem to v originále nečetl, ani britské vysílání nesledoval, ale ono je to tady prezentováno opravdu jako hladová dieta, kdy budu ležet na kanapi a jenom počítat kolikátý den zrovna je. Jediná, kdo se přiznala k pohybu je Lenka, která je "...tak vytížená, že si na jídlo ani nevzpomene" (12.dubna v 15.11) a občas si hodí navíc ten půst; pak to ovšem má význam a plní to svůj účel.

  Dub 15, 2013
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Mně na zhubnutí pomohli přírodní tablety pro rychlejší metabolismus z http://www.androslim.cz/, díky ním jsem zhubla za měsíc 8 kilo.

  Zář 18, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama